HIINA HERBAALMEDITSIINI KONSPEKT

Hiina herbaalmeditsiini loogika
Taimede iseloomustus
Taimede rühmad
Välist sündroomi kõrvaldavad taimed
Tuult-niiskust kõrvaldavad taimed
Aromaatsed niiskusthajutavad taimed
Niiskustkõrvaldavad diureetikud
Sisemust soojendavad taimed
Energiatreguleerivad taimed



Välist sündroomi kõrvaldavad taimed jie biao yao


         Välise sündroomi kõrvaldavad kehapinnalt haigustegureid hajutavad ravimid. Need jagunevad kahte rühma, ühed hajutavad tuult ja külma fa san feng han yao, teised hajutavad tuult ja kuumust fa san feng re yao. Esimesed neist on terava maitsega ja sooja iseloomuga ning kõrvaldavad tuult ja külmaNeist teised on terava maitsega ja külma iseloomuga ning hajutavad tuult-kuumust; neid kasutatakse tuulest-kuumusest tingitud välise sündroomi korral, kui esineb külmakartlikkust tahaplaanile jättev kõrge palavik, janu ning valge kollane keelekatt.
         Organismi seisundist sõltuvalt võib välist sündroomi kõrvaldavaid ravimeid kombineerida teistega. Rohke rögaga köha esinemisel võib juurde lisada qi ringlust ergutavaid ja köhavastaseid vahendeid, seesmise kuumasündroomi arenemisel tuleb juurde lisada kuumust kõrvaldavaid vahendeid, nõrga konstitutsiooni korral võib manustada toonikuid, et leevendada kaasuvat tühjust ja tugevdada  keha normaalset energiat.
         Sobivas annuses manustatuna tekitavad välist sündroomi kõrvaldavad taimed kerge higistamise, üledoseerimisel tekib liigne higistamine, mis kahjustab yang-qi´d ja kehavedelikke. Kuumal ajal tarvitatakse neid väiksemas koguses. Neid tuleb kasutada väga ettevaatlikult spontaanse higistamise, öise higistamise ja verekaotuse korral. Kehavedelikke kurnanud kestva palaviku, krooniliste nahamädanike ja urineerimishäirete korral on nende kasutamine vastunäidustatud.
         Paljud neist taimedest sisaldavad aromaatseid ühendeid, mistõttu neid ei keedeta pikalt, muidu nende ravitoime nõrgeneb.

Tuult-külma hajutavad taimed fa san feng han yao, xin wen jie biao yao

         Need on teravamaitselised sooja iseloomuga taimed, mis hajutavad tuult-külma. Neid kasutatakse tuulest-külmast tingitud välise sündroomi ravimiseks, mida iseloomustab palavikku tahaplaanile jättev külmakartlikkus, janu puudumine, võib esineda peavalu, keelekatt on õhuke ja valge, pulss pindmine fu ja kõva jin. Neid taimi kasutatakse ka tuule-niiskuse sissetungimisest tekkinud köha, astma, tursete ja valude korral. Kasutamisel olla ettevaatlik, sest tekitavad tugevat higistamist.

Tüüpilisi esindajaid:
Herba Ephedrae ma huang
Ramulus Cinnamomi gui zhi
Folium Perillae zi su ye
Rhizoma Zingiberis recens sheng jiang
Flos Magnoliae xin yi
Fructus Xanthii
Bulbus Allii fistulosi cong bai
Herba Coriandri hu sui
Herba Asari xi xin
Herba Agastachis

Herba Ephedrae ma huang, eefedra (E. sinica, E. equisetina, E. intermedia) kuivatatud ürt (varred). See on terava xin, veidi mõru wei ku maitsega ja soe wen, mõjustab kopsu ja kusepõie kanaleid. Toimib higistamapanevalt fa han, kaotab hingelduse ping chuan ja soodustab uriinieritust li shui.  Taime kasutatakse
1) tuulest-külmast põhjustatud välise liiasündroomi korral külma väljaajamiseks ja higistamise esilekutsumiseks, kui esineb külmatunne ja külmakartlikkus, higistamine puudub, esineb peavalu, külmetusvalud kehas, ninakinnisus jne. Diaforeetiline toime tugevneb ramulus Cinnamomi lisamisel.
2) Kopsu dispersiivse funktsiooni tugevdamiseks ja hingelduse kõevaldamiseks, kui patogeenne qi (tuul ja külm) on tunginud kopsu, tekitades köha ja astmat. Toime tugevdamiseks lisatakse juurde semen Armeniacae amarum ja radix Glycyrrhizae. Külma ja niiskuse seiskumisel kopsus lisatakse juurde herba Asari ja rhizoma Zingiberis.
3) Välise sündroomiga kaasuvate tursete korral (vastab ligikaudu ägedale nefriitilisele ödeemile lääne meditsiinis) kui tursed on enam väljendunud keha ülaosas. Kasutatakse koos rhizoma Atractylodis macrocephalae, rhizoma Zingiberis recens ja töödeldud kipsiga (shi gao). Päevane annus on 1,5-10g. Kasutamise vastunäidustusteks on välise tühjusega kaasuv spontaanne higistamine ja kõrgenenud vererõhk, ettevaatlik tuleb olla unetuse esinemisel või kui astma ja köha on põhjustatud neeru võimetusest võtta vastu qi’d (sündroom shen bu na qi).
Ramulus Cinnamomi gui zhi kaneelipuu (Cinnamomum cassia) kuivatatud oksaraokesed. Droog on terava xin ja magusa gan maitsega, soe wen ning mõjustab südame, kopsu ja kusepõie kanaleid. See kõrvaldab väliseid sümptoome jie biao, hajutab külma san han, parandab vereringet huo xue, soojendab kanaleid ja aktiveerib yang’i wen jing tong yang. Kasutatakse
1) tuul-külm tüüpi välise sündroomi korral higistama panemiseks ja külma hajutamiseks. Välise tühjuse korral (esineb spontaanne higistamine) lisatakse juurde radix Paeoniae alba, välise liiasündroomi korral (higistamine puudub) aga lisatakse juurde herba Ephedrae.
2) Kanalite soojendamiseks tuulest-niiskusest põhjustatud reumavalude (bi-sündroomi) korral ning külmast ja vereseiskusest tingitud menstruatsioonihäirete ja amenorröa korral.
3) Yang’i soojendamiseks ja ergutamiseks seesmise külma ja vedelikupeetuse esinemisel kopsus (tekitab rohke spuutumiga astmaatilist köha) ja maos (esineb vesine regurgitatsioon), kusepõiega seotud häirete (düsuuria, tursed) esinemisel. Ööpäevane annus on 3-10g. Ravimi kasutamine on vastunäidustatud palaviku, yin tühjuse ja verejooksude korral. Raseduse ja menorraagia korral kasutada äärmise ettevaatlikkusega.
Folium Perillae zi su ye pronks-lutiklille (Perilla frutescens) kuivatatud lehed. Droog on terava maitsega xin, soe wen ning mõjustab kopsu, põrna ja mao kanaleid. See kõrvaldab välise sümptomaatika ja hajutab külma fa biao san han, soodustab energia liikumist keskmises soojendis xing qi kuan zhong, kõrvaldab kala- ja krabitoitudest põhjustatud mürgistusnähud jie du. Kasutatakse
1) tuul-külm tüüpi külmetushaigustega, mida iseloomustavad külmatunne ja külmakartlikkus, peavalu, ninakinnisus ja köha.
2) keskmise soojendi (mao ja põrna) harmoniseerimiseks kui esinevad isutus, iiveldus, täistunne ülakõhus ja oksendamine. Kasutatakse ka emesis gravidarum ja abortus imminens korral.
3) Kala- ja krabimürgistuse korral kui esineb oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu kasutatakse tavaliselt koos värske ingveri juurikaga. Kui küpsetada kala koos pronks-lutiklille lehtede ja värske ingveriga ei ole karta allergiliste reaktsioonide ilmnemist toidule. Päevane annus 3-10g. Taime ei keedeta pikalt.
Rhizoma Zingiberis recens  sheng jiang värske ingveri (Zingiber officinale) juurikas on terava maitsega xin ja soe wen, mõjustab kopsu, põrna ja mao kanaleid. Värske ingver paneb higistama fa han, sest kõrvaldab välise sümptomaatika ja hajutab külma fa biao san han, soojendab põrna ja magu ning peatab oksendamise wen zhong zhi ou, soojendab kopsu ja leevendab köha wen fei zhi ke. Kasutatakse
1) tuul-külm tüüpi külmetushaiguste korral kui esineb külmatunne ja külmakartlikkus, ninakinnisus jne, kas üksi või koos teiste teravamaitseliste soojate pinda vabastavate taimedega, et esile kutsuda higistamist.
2) külmast maos põhjustatud oksendamise korral või külma tungimisest makku ja põrna põhjustatud kõhuvalu ja kõhulahtisuse korral.
3) Värske ingver vähendab või kaotab paljude teiste droogide toksilisuse, mistõttu teda lisatakse adjuvandina retseptidesse, mille koostises on rhizoma Pinelliae, rhizoma Arisaematis, radix Aconiti lateralis praeparata, radix Aconiti jt. Kõrvaldab allergilised reaktsioonid kala- ja krabitoitudele. Tarvitatakse 3-10g keedisena või mahla 3-10 tilka keeva vee sisse või 2-3 lõigukest toidu juurde. Taime kasutamine on vastunäidustatud yin tühjusega kaasuva tühja kuumuse korral.
Planta tota Asari xi xin aasia metspipra (Asarum heterotropoides, A. sieboldii) ürt on terava maitsega xin, soe wen, mõjustab kopsu ja neeru kanalit, hajutab külma ja vabastab pinnaosa san han jie biao, kõrvaldab tuult ja vaigistab valu qu feng zhi tong. Kasutatakse külm-tuul tüüpi külmetushaiguste ja reumavalude korral 1,5-5g päevas.
Herba Coriandri hu sui hariliku koriandri (Coriandrum sativum) ürt on terava maitsega xin ja soe wen, mõjustab kopsu ja mao kanalit. See paneb higistama fa han ja toob lööbe pinnale. Kasutatakse leetrite algstaadiumis, kui see avaldub tuule-külma sissetungimisena, kus puudub higistamine ja leetrilööve ei ole veel tekkinud. Kombineeritakse Spirodela polyrrhiza ehk Lemna minor’ i  ürdiga. Sooja teega teha kse aplikatsioone nahale leetrilööbe pinnaletoomiseks. Annus 3-6g. Taime kasutamine on vastunäidustatud, kui lööve puudub, kuid sisemuses on rohke toksiline kuumus.
 

Tuult ja niiskust kõrvaldavad taimed qu feng shi yao (antirheumatica)


         Need taimed (ravimid) kõrvaldavad pindmiselt sissetunginud tuult ja niiskust lihastest ja kõõlustest, puhastavad kanaleid ning vaigistavad valu. Mõned neist toidavad maksa ja neeru ning tugevdavad lihaseid ja luid. Neid kasutatakse reumaatiliste liigesvalude (bi-sündroomi) raviks. Kui valud on tingitud patogeenidest keha pinnaosas (biao), kasutatakse neid koos pinda vabastavate vahenditega, kui patogeenid on kanalites ja kollateraalides, lisatakse juurde qi ja vere ringluse erguteid, kui haigus on põhjustatud rohkest külmast ja niiskusest, lisatakse kanaleid soojendavaid vahendeid või tehakse moksat, kui on tekkinud kuumus, lisatakse juurde kuumust kõrvaldavaid vahendeid.

Tüüpilisi esindajaid:
 Radix Angelicae pubescentis du huo
 Radix Clematidis wei ling xian
 Radix Stephaniae tetrandrae fang ji
 Radix Gentianae macrophyllae qin jiao
 Fructus Chaenomelis mu gua
 Os Tigris hu gu
 Cortex Acanthopanacis wu jia pi
 Radix Eleutherococci wu jia pi
 Radix Araliae ci lao ya
 Herba Geranii sibirici lao guan cao
 Herba Lycopodii  shen jin cao
Radix Clematidis wei ling xian elulõngade (Clematis chinensis, C. hexapetala, C. mandshurica) juured: terav  xin, soolane xian, soe wen, maksa ja kusepõie kanal, kõrvaldab tuult ja niiskust qu feng chu shi, soodustab energia liikumist xing qi, puhastab kanalid ja kollateraalid tong jing luo, vaigistab valu zhi tong. Kasutatakse reumaatiliste liigesvalude, liigeste tuimuse ja jäikuse korral 5-10g päevas; kalaluu kurku kinnijäämise korral hoitakse keedist (30g, segatud äädikaga või suhkruga) suus ja neelatakse vähehaaval alla.Taim on vastunäidustatud nõrga konstitutsiooniga isikutele. Taime juuri korjatakse sügisel, puhastatakse ja kuivatatakse päikese käes.
Radix Gentianae qin jiao emajuurte (Gentiana macrophylla, G. crassicaulis, G. dahurica, G. straminea, G. tibetica, G. walujewii)  juured: mõru ku, terav xin, neutraalne ping, mao, maksa ja sapipõie kanal, kõrvaldab tuult ja niiskust san feng qu shi, kaotab tühja kuumuse tui xu re, reguleerib verd ja lõdvestab lihaseid he xue shu jin, viib välja vedeliku ja kaotab ikteerilisuse li shui tui huang. Kasutatakse nii külma kui kuuma tüüpi reumaatiliste valude vaigistamiseks, yin nõrkusest põhjustatud pealelõunase palavustunde kõrvaldamiseks, kollatõve (niiskus-kuumus põrnas) raviks. Kogus 5-10g. Vastunäidustusteks on nõrk konstitutsioon, tühi põrn ja kõhulahtisus. Taime juuri korjatakse kevadel või sügisel, puhastatakse, kuivatatakse päikese käes ja lõigutakse tükkideks.
Radix Eleutherococci wu jia pi  (Eleutherococcus senticosus)- torkiva eleuterokoki juured; terav xin, soe wen, maksa ja neeru kanal, kõrvaldab tuult ja niiskust qu feng shi, tugevdab lihaseid ja luid qiang jin gu. Kasutatakse reumaatiliste liigesvalude ja jäsemete spastilisuse korral ning neeru ja maksa tühjusega seotud nimmepiirkonna ja põlvede tuimuse, nõrkuse ja valulikkusega. Annus 5-10g. Juuri korjatakse sügisel ja kuivatatakse päikese käes.
Radix Araliae  ci lao ya (Aralia mandshurica) – kuradipuu juured; terav xin, neutraalne ping, on veidi mürgine you xiao du, kõrvaldab tuult ja niiskust qu feng chu shi, aktiveerib vereringe ja vaigistab valu huo xue zhi tong. Kasutatakse reumaatiliste liigesvalude, hepatiidi ja diabeedi raviks. Annus 15-30g.
Herba Geranii sibirici  lao guan cao (Geranium sibiricum)- siberi kurereha ürt: mõru ku, veidi terav wei xin, neutraalne ping, kõrvaldab tuule qu feng, aktiveerib vereringe huo xue, puhastab kanalid tong luo, eemaldab kuumuse qing re. Kasutatakse reumaatiliste liigesvalude, kõhulahtisuse ja sooltepõletiku raviks. Annus 5-10g.
Herba Lycopodii  shen jin cao (Lycopodium clavatum) – karukolla ürt; magus gan, soe wen, kõrvaldab tuule ja hajutab külma qu feng san han, lõdvestab lihased ja aktiveerib vereringe shu jin huo xue, vaigistab valu zhi tong. Kasutatakse reumaatiliste liigeshaigustega. Annus 5-10g.
 
 

Aromaatsed niiskust hajutavad taimed fang xiang hua shi yao


         Keskmisse soojendisse püsima jäänud niiskus rikub seedimist, mille tulemusena ilmneb täistunne kõhus ja kõhupuhitus, tekib isutus, iiveldus, vormitu väljaheide, väsimus ja raskustunne jäsemetes, mage maitse suus, keelel võib näha rasvast kleepuvat märga kattu, pulss on libe hua või loid huan. Siis aitavad aromaatsed niiskust hajutavad taimed, mis tugevdavad põrna ja mao muundamis- ja transportfunktsiooni. Niiskusega organismis võib kaasuda kas külm või kuumus, mida tuleb arvestada täiendavate taimede valikul. Külma-niiskuse esinemisel tuleks lisada sismust soojendavaid ravimeid, kui tegemist on kuumuse-niiskusega, tuleks kasutada kuumust ja niiskust kõrvaldavaid ravimeid. Qi ringlust aktiveerivad taimed kergendavad niiskuse eemaldamist, sest kõrvaldavad niiskusest põhjustatud seiskuse. Et nõrk põrn soodustab niiskuse tungimist organismi, siis on kasuks põrna tugevdavate taimede lisamine.
        Kui patsiendi yin on nõrk, tuleb niiskust hajutavaid ravimeid kasutada ettevaatusega, sest need võivad nõrka yin’i kahjustada. Kuna need taimed sisaldavad eeterlikke õlisid, ei tule neid ravimi valmistamisel kaua keeta.

Tüüpilisi esindajaid:
 Rhizoma Atractylodis cang zhu
 Cortex Magnoliae hou po
 Herba Agastaches huo xiang
 Herba Eupatorii pei lan
 Fructus Amomi sha ren
 Acorus gramineus shi chang pu
Rhizoma Atractylodis cang zhu (Atractylodes lancea) – atraktülodese juurikas: terav xin, mõru ku, soe wen, põrna ja mao kanal, kuivatab patoloogilist niiskust ja tugevdab põrna zao shi jian pi, kõrvaldab tuult-niiskust qu feng shi, paneb higistama fa han, parandab silmanägemist ming mu. Kasutatakse niiskuse peetumisel keskmises soojendis, reumavaludega ja välise sündroomiga, kanapimeduse korral. Annus 3-10g.
Herba Agastaches huo xiang (Agastache rugosa, Pogostemon cablis)- aniisiisopi ürt; terav xin, soe wen, põrna ja mao kanal, harmoniseerib magu he wei,peatab oksendamise zhi ou, kõrvaldab suvekuumuse ja hajutab niiskuse qu shui hua shi. Kasutatakse niiskuse peetumisel keskmises soojendis, millega esineb täistunne rinnus ja kõhus, isutus, iiveldus oksendamine, vormitu väljaheide jne, samuti suvekuumuse sissetungimisel, millega esineb vappekülm, peavalu, oksendamine ja kõhulahtisus. Taime võib kasutada nii niiskusest tingitud oksendamise kui emesis gravidarum korral. Annus 3-10g, värsket taime kaks korda enam.
Fructus Amomi rotundus bai dou kou (Amomum cardamomum) –kardemoni seemned: soe, terav, põrna, mao ja kopsu kanal, aktiveerib qi ringluse ja hajutab niiskust xing qi hua shi, rahustab magu ja peatab oksendamise an wei zhi ou. Kasutatakse niiskuse seiskumisel keskmises soojendis, niiskus-kuumus sündroomi algstaadiumis kui esineb täistunne rinnus, isutus, keelel on rasvane katt ja pulss on pehme huan; kui kui külm ja niiskus on seiskunud keskmises soojendis (tavaliselt koos pinellia ja ingveriga). Annus 3-5g. Keedetakse peale seemnete peenestamist.
 
 

Niiskust kõrvaldavad diureetikumid li shui shen shi yao


         Need suurendavad uriinieritust ja selliselt aitavad eemaldada vett ja niiskust organismist. Neid kasutatakse vee ja niiskuse peetumise korral organismis, niiskus-kuumus sündroomiga, kui esinevad tursed, astsiit, düsuuria või stranguuria, ikterus ning lima retensioon. Kui turse tekib järsku välise sündroomi tagajärjel, kasutatakse lisaks juurde välist sündroomi kõrvaldavaid ja kopsu dispergeerivaid ravimeid; neeru ja põrna yang’i tühjusega kaasuvate krooniliste tursete korral lisatakse juurde neeru ja põrna tugevdavaid ning soojendavaid ravimeid. Kui esinevad niiskusest-kuumusest tekitatud kusemisvaevused, lisatakse juurde kuumust kõrvaldavaid ravimeid, kui liigne kuumus on kahjustanud veresooni ja kusemisvaevustele lisaks esineb verekusesus, lisatakse juurde verd jahutavaid ja verejooksu peatavaid ravimeid.
        Patsientide juures, kel yin tühjusega kaasuvalt on kehavedelikud nõrgestatud, tuleb diureetikume kasutada ettevaatusega, sest need võivad veelgi kehavedelikke kahjustada.

Tüüpilisi esindajaid:
 Poria fu ling
 Polyporus umbellatus zhu ling
 Rhizoma Alismatis ze xie
 Semen Plantaginis che qian zi
 Talcum hua shi
 Caulis Akebiae mu tong
 Herba Lysimachiae jin qian cao
 Herba Artemisiae scopariae yin chen hao
 Herba Polygoni avicularis bian xu
 Herba Dianthi qu mai
 Semen Malvae dong kui zi
 Herba Glechomae lian qian cao
 Herba Equiseti wen jing
 Herba Chelidonii bai qu cai
 Semen Phaseoli chi xiao dou
 Herba Solani nigri long kui
Semen Plantaginis che qian zi  teelehtede (Plantago asiatica, P. depressa, asend. P. lanceolata, P. psyllium) seemned; magus gan, külm han, neeru, maksa ja kopsu kanal, kõrvaldab kuumust ja niiskust qing re li shi, kõrvaldab maksa kuumuse ja parandab nägemist qing gan ming mu, kõrvaldab kopsust kuumuse ja eemaldab lima qing fei qu tan. Kasutatakse tursete ja kusemishäirete esinemisel, eriti kui need on põhjustatud niiskusest-kuumu-sest, niiskusest-kuumusest ja suvekuumusest tingitud kõhulahtisuse raviks (pulbrina), maksa tule ülestõusmisest tekkinud silmade punetuse, turse ja valu korral, maksa ja neeru yin tühjusest tingitud nägemishäirete ja katarakti korral, liigsest kopsu kuumu-sest tingitud rohke röga korral. Annus 5-10g. Seemneid keedetakse riidelapi sees.
Talcum  hua shi talk (keemiliselt magneesiumsilikaat-hüdraat); magus gan, külm han, mao ja kusepõie kanal, kõrvaldab kuumust ja niiskust qing re li shi, kõrvaldab suve-kuumuse qing shu re. Kasutatakse niiskuse-kuumuse olemasolul kusepõies, kui esineb valulik sagenenud urineerimine, survetunne alakõhus, palavik jne., niiskusega komp-litseerunud suvekuumuse sündroomi olemasolul, mida iseloomustavad palavik, rahu-tus, janutunne, oksendamine, urineerimishäired ja kõhulahtisus. Kuumusest-niiskusest põhjustatud nahahaiguste (miliaaria, ekseem) puhul kasutatakse välispidiselt. Annus 10-15g. Pulbrit keedetakse riidelapi sees.
Herba Lysimachiae jin qian cao metsvitsade (Lysimachia christinae, Desmodium styracifolium) ürt; magus gan või maitseta, neutraalne ping või veidi külm, maksa, sapipõie, neeru ja kusepõie kanal, kõrvaldab kuumuse-niiskuse qing re li shi, ajab välja kivid tong lin, kõrvaldab niiskuse ja ikteerilisuse li shi tui huang, kõrvaldab kuumust ja mürke qing re jie du. Kasutatakse kuumuse-niiskusega kusepõies (põiepõletik, kusekivid), kui esineb sagenenud valulik urineerimine, valu alakõhus jne., sapikividega, kollatõvega niiskusest-kuumusest, nahamädanike ja maohammustuse korral. Annus 30-60g, värskelt kaks korda rohkem.
Herba Polygoni avicularis bian xu linnurohu ürt (Polygonum aviculare); mõru ku, neutraalne ping või veidi külm wei han, kusepõie kanal, kõrvaldab kuumust-niiskust qing re li shi, parasiitidevastane qu chong, kaotab sügeluse zhi yang. Kasutatakse kuumus-niiskus kusepõies sündroomi raviks, mida iseloomustab sagenenud valulik urineerimine, uriin vähene ja tume, välispidiselt keedisena loputamiseks ekseemi ja Trihhomonas vaginalis’e ravis. Annus 10-15g.
Herba Glechomae lian qian cao maajala ürt (Glechoma hederacea var. longituba); veidi magus wei gan, terav xin, külm han, kõrvaldab kuumuse-niiskuse qing re li shi; kasutatakse kusepõie niiskuse-kuumuse sündroomi raviks. Annus 10-15g.
Herba Equiseti  wen jing põldosja ürt (Equisetum arvense); mõru ku, neutraalne ping, paneb kusele li niao, peatab verejooksu zhi xue. Kasutatakse oliguuria ja verejooksude (veriköha, veriroe, hemorroidaalverejooks jt.) korral. Annus 3-6g.
Semen Malvae dong kui zi kassinaeri seemned (Malva verticillata); magus gan, külm han, jämesoole ja peensoole kanal, soodustab uriinieritust ja kõrvaldab kusemisvaevused li niao tong lin, soodustab laktatsiooni tong ru, niisutab ja ergutab soolestikku run chang tong bian. Kasutatakse tursete, kusemisvaevuste, verekusesuse, laktatsioonipuudulikkuse ja kõhukinnisuse raviks. Annus 9-15g.
Herba Solani nigri long kui musta maavitsa ürt (Solanum nigrum); mõru ku, veidi külm wei han, kõrvaldab kuumust ja niiskust qing re li shi, ergutab vaimu xing shen, kaotab köha zhi ke. Kasutatakse põiepõletiku, kusemisvaevuste, köha, palavikust pearingluse, väsimuse ja loiduse korral. Annus 15-30g.
 
 

Teisi diureetikume (P. Holmes'i järgi)

Mõru ja külm: võilill, scilla, koirohi,emajuur.
Mage: aspar, orashein
Hapu-kare-külm: hiirekõrv, jänesekapsas,  haisev kurereha, viinamari, mustsõstar, kortsleht
Terav-soe-kuiv: leesputk, petersell, seller, metsporgand, apteegitill
Terav kuum: angelica,   kadakas, sibul, küüslauk
Neerustimulandid (osm):orashein, põldosi, aspar, kask, nurmenukujuur, kuldvits, jooksjarohi, sööt-reiarohi haril. maavits
Kardiostimulandid: scilla, maikelluke, cereus grandiflorus, digitaalis, adonis.
 Radix Levistici
 Herba Solidaginis
 Radix et fructus Dauci
 Folium Taraxaci
 Rhizoma Tritici
 Bulbus Scillae
 Herba Adonidis
 Herba Convallariae

Radix Levistici – leesputke juurikas: mõru, magus, terav, soe, põrn, maks, neer, ajab vett välja, eemaldab kive, viib põrnast niiskust välja, hajutab tükke: kr. Tsüstiit, neerukivid, neeru qi ebakindel, külm emakas, põrna qi tühi, niiskus põrnas, külm maos, tuumorid
Herba Solidaginis- kuldvitsa ürt: mõru, kare, külm, maksa, neeru, TR kanal, ajab vett välja, kõrvaldab kuumust, puhastab nahka, lahustab lima, kuivatab niiskust, teeb karedaks: tursed, kusemisvaevused, nahahaigused (dermatiit, ekseem, psoriaas, acne, herpes), vasomotoorne riniit, kr. enteriit, paradontoos, haavad, kuseteede infektsioonid (kuumus-niiskus kusepõies)
Radix et fructus Dauci- metsporgandi juur ja vili: veidi mõru, magus, terav, neutraalne, põie ja neeru kanal, ajab vee välja, eemaldab kive, tugevdab neeru qi’d, hajutab tükke: tursed, neerukivid, kusemisvaevused, lipoomid
Rhizoma Tritici- orasheina juurikas: veidi mõru, mage, külm, neeru, põie, maksa TR kanal, ajab vee välja, kõrvaldab kuumuse, kuivatab niiskust lahustab lima, tugevdab verd, tugevdab kopsu yin’i? Puhastab kopsu?:tursed, reumatism, põiepõletik (kuumus-niiskus põies) kusemisvaevused, kusekivid, nahamädanikud, aneemia, tbc
Fructus Juniperi- kadaka marjad: veidi terav, mõru, magus, soe, põrna, neeru, chong ja ren kanal, ajab vett välja, kuivatab lima ja niiskust, eemaldab mürke, tugevdab yangi (soojendab), ajab külma välja: neeru yang tühi, külmakartlikkus,  külm emakas, põrna yang’i tühjus, kroonil. gastroenteriit,
Herba Absinthi- koirohu ürt: mõru, veidi terav ja kare, külm, mao, põrna, maksa, chong ja ren kanalid: kõrvaldab kuumust ja niiskust, eemaldab toksiinid, ajab vett välja, kaotab seiskuse, tugevdab põrna, harmoni-seerib põrna ja maksa, ajab parasiidid välja: maksa kuumus, kuumus-niiskus põrnas, hepatiit,  kõhukinnisus kuumusest, põrna qi tühjus, vormitu väljaheide, kuseteede põletikud, nahamädanikud.
 
 

Organismi sisemust soojendavad taimed wen li yao


        Sisemust soojendavaid taimi kasutatakse seesmise külmasündroomi raviks. Need on teravamaitselised ja kuumad, soojendavad keskmist soojendit, tugevdavad põrna ja magu, hajutavad külma ja vaigistavad valu. Osa neist soojendavad ja ergutavad yang’i ning taastavad  väljakurnatud yang’i.
Seesmised külasündroomid jagunevad kahte tüüpi: 1) patogeense külma sissetung ning põrna ja mao yang energia stagnatsioon, mida iseloomustab külmatunne ja valu epigastriumis ja maos, oksendamine ja kõhulahtisus; 2) yang qi nõrkus ja liigse külma kogunemine sisemusse, millega kaasub külmakartlikkus, külmad jäsemed, kahvatus, rohke hele uriin, keel on kahvatu ja valge katuga, pulss sügav chen ja kõva jin või nõrk wei (kui yang on kollabeerunud).
        Kui külm on tunginud sisemusse ja sellega kaasub pindmine sündroom, kombineeritakse juurde pinda vabastavad ravimid. Kui seesmisele külmale lisandub energia seiskumine, lisatakse juurde qi ringlust aktiveerivaid vahendeid. Kui külm ja niiskus on seiskunud põrnas, lisatakse juurde põrna tugevdavaid ja niiskust eemaldavaid ravimeid. Kui esineb põrna ja neeru yang’i    nõrkus, lisatakse juurde põrna ja neeru toniseerivaid ning qi’d tugevdavaid vahendeid. Yang’i   ja qi kollapsi korral lisatakse juurde yuan qi’d toniseerivaid ravimeid.
        Sisemust soojendavad taimed nõrgestavad kehavedelikke, mistõttu need on vastunäidustatud kuumasündroomide, yin tühjuse ja raseduse korral.

Tüüpilisi esindajaid:
 Radix Aconiti lateralis praeparata
 Rhizoma Zingiberis exsiccata
 Cortex Cinnamomi
 Fructus Evodiae
 Herba Asari cum radice
 Flos Caryophyllatae
 Fructus Foeniculi

Radix Aconiti lateralis praeparata fu zi – käokinga (Aconitum carmichaeli) töödeldud kõrvaljuured: kuum, terav, mürgine, südame, põrna ja neeru kanal, taastab yang’i hui yang, soojendab yang’i wen yang, hajutab külma ja vaigistab valu san han zhi tong. Kasutatakse yang’i kurnatuse korral, mida iseloomustavad külmad jäsemed, kahvatus, külm higi ja nõrk pulss (xu, wei); neeru yang’i  puudulikkuse korral, kui esineb nõrkus, valu ja külmatunne nimmepiirkonnas ning põlvedes, alakõhuspasmid, sagenenud kusemine või kusemisvaevused või impotentsus; põrna yang’i nõrkusel, millega kaasub tühi külm maos ja esinevad ülakõhuvalud, vesine okse, soolekorin, vormitu väljaheide ja külmad jäsemed; südame yang’i nõrkusel, millega kaasub südamepekslemine, hingekitsikus, täistunne ja valu rinnus, huulte ja küünte tsüanootilisus, külmakartlikkus, külmad jäsemed, kahvatus ning peen ja nõrk pulss. Kasutatakse külmast tingitud kõhuvalu ning külmast-niiskusest tingitud liigedvalude (bi-sündroomi) raviks, samuti pindmise yang’i nõrkusega seotud spontaanse higistamise korral. Annus 3-15g keedisena. Kui kasutatakse suurt annust, tuleb droogi algul keeta 30-60 min. toksilisuse vähendamiseks. Rasedatele vastunäidustatud.
Rhizoma Zingiberis gan jiang – ingveri (Zingiber officinale) kuivatatud juurikas: kuum, terav, põrna, mao, südame ja kopsu kanal, soojendab keskmist soojendit wen zhong, taastab yang’i  hui yang, soojendab kopsu ja lahustab lima wen fei hua yin, soojendab kanaleid ja peatab veritsuse wen jing zhi xue.Kasutatakse põrna ja mao külmasündroomi korral, kui esineb valu ja külmatunne ülakõhus, oksendamine ja vormitu väljaheide; yang’i taastamiseks selle kurnatuse ja kollabeerumise korral; külma, lima ja patoloogilise vedeliku kogunemisel kopsus, millega kaasub köha, hingeldus, vastumeelsus külma suhtes, külmatunne seljas ja rohke vesine spuutum; tühjusest ja külmast tingitud veritsuste (veriokse, metrorraagiad jt) korral. Annus 3-10g, hemorraagia korral kuumutatakse koort eelnevalt musta värvuseni. Värske juur – külma ja tuule hajutamiseks keha pinnaosast. Rasedatel kasutada ettevaatusega.
Cortex Cinnamomi rou gui -  kaneelipuu  (Cinnamomum cassia) koor: kuum, terav, magus, neeru, põrna, südame ja maksa kanal, soojendab neeru yang’i wen shen yang, hajutab külma san han, avab kanalid tong jing, vaigistab valu zhi tong, tugevdab energiat ja verd bu qi yang xue. Kasutatakse mingmen  tule nõrkusel, mida iseloomustab nimmepiirkonna ja põlvede nõrkus ja valulikkus, külmad jäsemed, vastumeelsus külma suhtes, sagenenud urineerimine, impotentsus ja spermatorröa. Kui alumises soojendis on tühi külm, millega kaasub tühja yang’i ülestõusmine, andes selliseid nähte nagu näopunetus, kurk on valulik ja violetaja varjundiga ja jalgade külmetamine, kasutatakse kaneelikoort põhimõttel “juhtida tuli tagasi oma allikasse”. Kasutatakse neeru võimetusel võtta vastu qi’d, mida iseloomustab lamamisel süvenev hingeldus, jäsemete külmus ja lauba higistamine. Võimet hajutada külma ja avada kanalid kasutatakse põrna yang’i nõrkusel makku sisenenud külmast põhjustatud kõhuvalu (siis esineb lisaks külma tüüpi kõhuvalule isutus ja vormitu väljaheide), külmast maksa kanalis põhjustatud alakõhuvalu ja songavalu, külmaga seotud menstruatsioonihäirete ning külmast ja niiskusest põhjustatud bi-sündroomi ja lumbalgia korral. Kasutatakse ka vere ja energia tugevdamiseks ning yin-tüüpi vistrikega. Kasutatakse keedisena 2-5g või pulbrina 1-2g. Vastunäidustatud yin tühjuse, seesmise kuumuse, vere kuumusest tingitud veritsuse ning raseduse korral.
Herba Asari xi xin - aasia metspipra (Asarum heterotropoides var. mandshuricum, A. sieboldii) ürt: soe, terav, kopsu ja neeru kanal, eemaldab tuule qu feng, hajutab külma san han, vaigistab valu zhi tong, soojendab kopsu ja lahustab lima wen fei hua yin, kõrvaldab ninakinnisuse tong qiao. Taime kasutatakse külmast ja tuulest põhjustatud valude (bi-sündroom, peavalu, kõhuvalu), hambavalu (kuristatakse keedisega), külma ja patoloogiliste vedelike kogunemisel kopsu (bronhiit rohke vesise eritisega, külm astma), ninakinnisusel (nohu rohke vesise eritisega). Annus 1-3g. Ei sobi kokku pusujuurega (Rhiz. Veratri). Taim on vastunäidustatud yin tühjuse korral, kui peavalu on sellega seoses põhjustatud yang’i liigaktiivsusest või köha on tingitud kopsu yin nõrkusest ja sellega seoses liigsest kuumusest kopsus. Ei tohi üle doseerida.
 Flos Caryophylli ding xiang -  nelgipuu (Eugenia caryophyllata) õiepungad: soe, terav, põrna, mao ja neeru kanal, soojendab üles keskmist soojendit ja pärsib qi loomuvastast ülestõusu wen zhong jiang qi, soojendab neeru ja tugevdab yang’i  wen shen yang. Nelki kasutatakse külma kõrvaldamiseks maost, siis kui esineb luksumine, röhitised, oksendamine või külma tüüpi kõhuvalu; põrna yang’i  nõrkusel, millest tingituna külm on maos ning ilmneb isutus, oksendamine ja vormitu väljaheide;  neeru yang’i  nõrkusel, millega kaasub impotentsus ja võib esineda külma tüüpi valu alakõhus. Annus 2-5g. Nelk ei sobi kokku kollajuurega (Radix Curcumae).
Fructus Foeniculi xiao hui xiang - apteegitilli (Foeniculum vulgare) viljad: soe, terav, maksa, põrna ja mao kanal, hajutab külma ja vaigistab valu san han zhi tong, reguleerib qi’d ja rahustab magu kai wei li qi. Apteegitilli kasutatakse külma seiskumisel maksa kanalis, mis avaldub songavalude näol ja külma esinemisel maos, millega kaasub täistunne ülakõhus, kõhuvalu, isutus ja oksendamine. Annus 3-8g.
 
 

Energiat reguleerivad taimed li qi yao


        Energiat reguleerivad ravimid soodustavad qi vaba voolamist ja kõrvaldavad qi seiskuse. Lääne meditsiinis kasutatakse neid taimi kõhupuhitusvastaste vahenditena (carminativa). Enamus neist on soojad, terava maitsega ja aromaatsed, nad ergutavad qi ringlust, kõrvaldavad qi seiskuse, korrastavad keskmist soojendit, vaigistavad valu, pärsivad qi loomuvastast ülestõusmist, tugevdavad põrna ja harmoniseerivad magu. Neid kasutatakse põrna ja mao qi seiskumisel, millega esinevad isutus, kõhupuhitus ja sellega seotud valud, kui esineb  mao qi loomuvastane ülestõusmine koos iivelduse, oksendamise, röhitiste ja luksumisega; maksa energia stagneerumisel, millele viitavad täistunne rinnus, hüpokondriaalsed valud, palpatoorsed sõlmed, herniavalu, survetunne või valu rinnanäärmetes ja menstruatsioonihäired. Kasutatakse ka kopsu energia loonuvastase ülestõusmise korral, millega esineb täistunne rinnus, lämbumistunne, köha ja hingeldus.
        Esineb nelja tüüpi qi seiskust ja loomuvastast liikumist (külm, kuum, tühi, täis). Külma retensiooniga seotud qi seiskumisel kombineeritakse juurde sisemust soojendavaid ravimeid(wen li yao), kui qi seiskumisel ilmnevad kuumanähud, lisatakse juurde kuumust kõrvaldavad ravimid (qing re yao). Kui qi seiskusega kaasub lima ja niiskuse retensioon, lisatakse lima lahustavaid ja niiskust kõrvaldavaid ravimeid (zao shi hua tan yao). Kui qi seiskusele lisandub vere stagneerumine, lisatakse juurde vereringet ergutavaid ravimeid (huo xue yao). Kui energia seiskumine on tingitud liigse toidu seiskumisest maos, kasutatakse seedesoodusteid (xiao dao yao).
        Nende ravimite kestev kasutamine võib nõrgestada energiat ja yin’i, mistõttu patsientidel, kel qi ja yin on nõrgad, tuleb nende kasutamisel olla ettevaatlik.

Tüüpilisi esindajaid
 Pericarpium Citri reticulatae
 Pericarpium Citri reticulatae viride
 Fructus Aurantii immaturus
 Rhizoma Cyperi rotundi
 Bulbus Allii macrostemi
 Flos Rosae rugosae
 Radix Inulae

Pericarpium Citri reticulatae   ju pi – mandariinipuu  (Citrus reticulata) viljade kestad: soe, terav, mõru, põrna ja kopsu kanal, ergutab qi ringlust, tugevdab põrna ja rahustab magu xing qi kuan zhong, kuivatab niiskust ja lahustab lima zao shi hua tan. Kasutatakse põrna ja mao qi seiskumisel, mida iseloomustavad kõhupuhitus, kõhuvalu, düspepsia, isutus, iiveldus, oksendamine ja vormitu väljaheide; lima ja niiskuse retensiooni korral, mil esineb täistunne rinnus ja köha rohke valge rögaga. Annus 5-10g.
Pericarpium Citri reticulatae viride qing pi – mandariinipuu (Citrus reticulata) roheliste toorete viljade kestad: soe, mõru, terav, maksa ja mao kanal, kõrvaldab qi seiskuse po qi, hajutab maksa qi  ‘shu gan jie yu’, kõrvaldab toiduseiskuse xiao shi. Kasutatakse maksa qi seiskumise korral kui esinevad sellised sümptomid nagu valu ja täistunne hüpokondriumis, rinnanäärmete valulikkus ja tükid neis; mastiidi korral; külma seiskumisel maksa kanalis, mille puhul esineb munandite valulikkus või herniavalu; toidu seiskumisest tingitud düspepsia korral. Annus 5-10g.
Fructus Aurantii immaturus  zhi shi – pomerantsipuu (Citrus aurantium) toored viljad: jahe, mõru, terav, põrna, mao ja jämesoole kanal, kõrvaldab qi ja toidu seiskuse po qi xiao shi, lahustab lima qu tan. Kasutatakse toidu seiskumisel seedetraktis, söömisjärgse kõhupuhituse, niiskuse kuumuse seiskumisel soolestikus (tenesmidega kõhulahtisus) ja lima kogunemisest tingitud qi ringluse blokeerumisel kui esinevad täistunne rinnus ja ülakõhus ning iiveldus. Kasutatakse ka organite (magu, emakas) allavajumisel ning rektumi prolapsi korral. Annus 3-10g. Küpsed pomerantsi viljad on sama, kuid nõrgema toimega.
Bulbus Allii macrostemi  xie bai – laugu  (Allium macrostemon) sibul: soe, terav, mõru, kopsu, mao ja jämesoole kanal, aktiveerib qi ringluse ja ergutab seiskunud yang’i xing qi tong yang, hajutab külma ja kõrvaldab lima  san han qu tan. Kasutatakse külma ja lima seiskumisel rinnus, millega kaasub lämbumistunne, hingeldus ja valu rinnus; tenesmidega kõhulahtisuse korral. Annus 5-10g.
Flos Rosae rugosae mei gui hua – kurdlehise roosi (Rosa rugosa) õied: soe, magus, veidi mõru, maksa ja põrna kanal, reguleerib qi’d ja kõrvaldab vereseiskuse li qi huo xue qu yu. Kasutatakse qi seiskumisel maksas ja maos, mida iseloomustab kõhupuhitus ülakõhu piirkonnas, kõhuvalu ja valud roiete piirkonnas; maksa qi ja vere seiskumisel, mis avaldub menstruatsioonide korrapäratuses ning rinnanäärmete suurenemises ja valulikkuses enne menstruatsiooni; välisest traumast tingitud vereseiskuse (hematoomi) korral. Annus 3-6g.
Radix Inulae tu mu xiang – aedvaagi (Inula helenium) juured: soe, terav, mõru, mao ja põrna kanal, tugevdab magu ja põrna jian pi wei, ergutab qi ringlust xing qi, vaigistab valu zhi tong, kõrvaldab lima ja niiskust qu tan hua shi. Kasutatakse qi seiskusest ja lima kogunemisest rinnus tekkinud köha, lämbumistunde ja hingelduse ning põrna ja mao qi seiskusest tingitud kõhupuhituse kõhuvalu, oksendamise ja kõhulahtisuse korral. Annus 2-6g.
 
 

LISA

Lääne fütoteraapia põhimõisteid:

Botaanilisi ja farmakognostilisi oskussõnu

Taimede ravitoime oskussõnu

Taimede võrdlus lääne fütoteraapia ja hiina herbaalmeditsiini terminites