MEDITEERIMINE VALGUSELE


        Järgnev katkend on pärit äsjailmunud Indra Devi raamatust "Sai Jooga", mille väljaandjaks on Sathya Sai Baba Ühendus Eestis.

        Vaimset õpetajat nimetavad indialased guru, mille tähenduseks on antud “pimeduse eemaldaja” (gu ‘pimedus’, ru ‘eemaldaja’). Pimedust ei saa kuskile ära saata, sellega ei saa võidelda nagu mingi asjaga. Vaimupimedus on seisund, mis valgustumisega kaob. Milline ka ei oleks meie vaimse taseme hinnang meie endi või teiste silmis, tegelikult loeb ainult see, mis me oleme, meie sära, meie kirkus. Et seda luua, on tarvis püüdlust ning tööd enese kallal.
        Sai Baba soovitatud mediteerimine valgusele püüab kujustada valgust meie sees ning on loomulikuks täienduseks kirjeldatud sai-jooga harjutustele. Mõtteid suunava teksti sihiks on rahuliku meeleseisundi loomine. Kui sai-jooga tugineb ihulise pingutuse läbi koondatavale keskendumisele, siis valgusele mediteerimisel suunab tähelepanu küünlaleegile suunatud pilk.
        Mediteerimise kulg on mõttearenduselt lihtne. Küünlaleegi vaatamisel saadud pilt kantakse vaimusilmas algul silmade juurde laubale. Sealt viiakse see südamesse. Armastuse valgus suunatakse õide puhkenud südamest edasi tajusid vahendavatesse kehaosadesse (kõrvad, silmad, käed, jalad…), nii et kogu ihu saab täidetud säravast valgusest, mis ei lase endasse pimeduse valda kuuluvaid tajusid ja mõtteid. Edasi paisub armastuse valgus lähikondseteni ja sealt edasi katab lõpuks kogu Maa ja kosmose. Valgus on see, mille läbi saavad kõik ühendatud.
        Lõpetuseks tuuakse tähelepanu taas mediteerimise kohta ning toonitatakse vajadust hoida kogu päeva kestel seda kogetud valgust nii oma mõtetes kui ka tegudes. See on juba märksa raskem ülesanne, kuid õieti see ongi siht, mida saavutada. Ning igakordse mahaistumise ja valguse kujustamise sihiks on meile seda raskemat ülesannet meelde talletada. Seega ei ole küsimus mingi harjutuse ärategemises, mäetipu vallutamises, mille järel taas alla orgu naastakse, vaid teatud mõtteviisi järk-järgulises omandamises ja sellega ühtesulamises.
Soovituslik tekst mõttearenduseks on leitav eraldi raamatukesest “Vaata iseendasse. Mediteerimine valgusele.” Selleks, et hõlpsamini vastavat meeleolu luua, on tekstile lisatud kirjeldavad pildid.
        Ehkki tänapäeva Eestis puudub guru traditsioon, annab mediteerimine valgusele turvalise ja ühtaegu mõjusa võimaluse  – nii täiskasvanutele kui ka lastele – saada osa oma sisemaailma rikkustest ja kogeda seda õnne, valgust ja sära, mis meis igaühes peidus on.
 

Siiani on Sai Baba ja tema õpetuste kohta eesti keeles ilmunud seitse raamatut.