HIINA KALENDRIST 3


        Rohelise Ahvi aastast

        Eestis algab hiina rahvalik uusaasta 2004. aastal 21. jaanuaril kell 23.06, mistõttu  21. jaanuar on meil hiina uusaasta esimene päev. Hiinas on sel ajamomendil juba 22. jaanuari hommik (kell 05.06) ja seetõttu saabub hiinlastele uus aasta hoopis 22. jaanuaril. Seda tähistatakse ühtlasi kui kevade algust, kuigi päikesekalendri järgi loetakse kevade alguseks alles 4. veebruari.
        Meenutuseks veel, et hiina rahvakalendri aluseks on lunaarkuud, mis kestavad kuuloomisest kuuloomiseni ja mida sel aastal mahub ühte (hiina) aastasse tervelt 13. Seetõttu on ajavahemikus 21. märts -18. aprill olev lunaarkuu lisakuu.
 
Vastuoluline ahv

        Hiina kalendri järgi on alanud aasta taevaseks tüveks on yang puu stiihia (sellepärast iseloomustatakse selle aasta looma rohelise või rohekassinise värvusega). Aasta maine haru (püha loom) aga on ahv, millele viie stiihia keelde tõlgitult vastab yang metall. Mõlemad stiihiad on oma tugevas ja aktiivses (yang) aspektis. Yang puu sümboliseerib uhkust, järeleandmatust, kangekaelsust ja kompromissitust, yang metall aga sõjariistu.  Meie rahvatarkusest paralleeli tõmmates on need nagu kaks kõva kivi, mis ei jahvata head jahu. Põhjus on selles, et metall hävitab (kontrollib) puud, seetõttu ei ole ka järgnev aasta kuigivõrd harmooniline ja sisaldab endas vastuolu sarnaselt eelmistele aastatele. Kui püüame seda aastat valitsevat ahvi kellegagi võrrelda, siis ei ole see mitte arukas šimpans ega ka jõuline orangutang, pigem koerustükkidest tulvil pärdik, kellel läheb veel aega puu otsast alla tulekuga.

        Õnneks sisaldab ahv varjatult ka veidi vee ja maa stiihiaid - vesi aitab lepitada metalli ja puud omavahel, maa kui keskpaik aga tasakaalustada kõiki stiihiaid. Heaks märgiks peetakse ka seda, et aasta algas kuukalendri järgi (21. jaanuar) enne algust päikesekalendri järgi (4. veebruar). Kuid igaks elujuhtumiks pole see veel piisav. Siit soovitus neile, kel närvid pole terasest ja vajavad taastumist - korraldada puhkus sel aastal kusagil vee ääres, käia regulaarselt kalal ehk lihtsalt nautida loodust rannal või jõekaldal.

        Puu on kevade ja uuestisünni sümbol ja tõotab selliselt uusi algatusi ning uut edu paljudel aladel, juhul kui seda väiklaste taplemistega ära ei nullita. Terariistad (yang metall) puu juurte all (aastat märgitakse üles nii, et taevast tüve - puud - esindav hieroglüüf on üleval, maise haru - metalli - oma aga all) sümboliseerib sõjakust ja varjatud ohte kõigele aluseksolevale. Seega, mida ka ette ei võetaks, välja võib tulla hoopis midagi muud, kui kavandati. Seda eriti siis, kui aetakse paindumatut ja upsakat poliitikat.

        Kui jälgida ajalugu, on ahvi aastatel alati olnud mitmeid riike ja rahvaid mõjustanud sündmusi: 1920 kodusõda, võitlus võimu pärast ja bolševike võimu kindlustumine Venemaal, 1932 Hitleri võimu kindlustumine Saksamaal, 1944 (60 aastat ehk üks tsükkel tagasi, mistõttu siis oli taevaseks tüveks samuti yang-puu) maailmasõja jätkumine ja Balti riikide taasokupeerimine Nõukogude Liidu poolt, 1956 Ungari sündmused, 1968 Tšehhi sündmused, 1980 sõda Afganistanis, 1992 avarii Sosnovõi Bori tuumaelektrijaamas.

        Mõeldes tagasi 1944. aastale, siis tookord päästis vesi (ülemeresõit) samuti paljusid eestlasi hilisema tagakiusamise eest. Tänapäevane analoogia võib seisneda jõukamatesse ülemereriikidesse tööle siirdumises, kuid ahv soosib ka lihtsat reisimist.

        Hinnates aasta mõju põllumajandusele, mis vastab puu stiihiale, siis see on järgneval aastal kindlalt metalli (kulla ehk raha) kontrolli all. Et puu stiihia on organismis seotud maksaga, siis võib oletada maksaga (hiina mõistes hõlmab maks ka teatud osa vegetatiivse närvisüsteemi talitlusest) seotud patoloogiate sagedasemat esinemist. See võib avalduda nii, et inimesed on rohkem närvilised, vihastuvad kergemini, kannatavad pingepeavalude, kõrgenenud vererõhu, depressiooni, silmahaiguste, unehäirete käes ja võib esineda rohkem maksa-sapiteede haigusi. Profülaktika eesmärgil võiks aeg-ajalt, eriti aga kevadel, tarvitada mõnd looduslikku närviteed või maksa-sapiteesid. Maksa säästmiseks hoiab tark inimene end eemal alkoholist ega liialda kohviga. Mõningaid soovitusi toitumise kohta võib leida siit. Regulaarne liikumine kehale normaliseerib samuti energeetiliselt maksa. Maarahvas reeglina liikumisvaeguse all ei kannata, seetõttu on neil närvid linnainimestega võrreldes rohkem korras ning mõtleminegi reaalsusekesksem.
 
 

7
3
5
6
8
1
2
4
9
Uus ajaperiood

        4. veebruaril 2004 algab uus 20-aastane tsükkel, mida "liikuvate tähtede" õpetuse järgi iseloomustab "maagilise ruudustiku" keskmes paiknev arv 8  ning seda esindab mäe trigramm (gen) hiina muutusteraamatust. Mägi sümboliseerib rahu, püsivust, tagasihoidlikkust ja kannatlikkust, mis on vajalikud omadused uutes tingimustes kohanemiseks.

        Uue perioodi saabumisele eelneb aga segaduste ja ümberkorralduste ajajärk. Uus aeg toob uued olud ja muudab ka inimeste väärtushinnanguid - pettutakse illusioonis, et raha ja rikkus suudavad pakkuda inimesele piisavat rahulolu ja õnne ning esiplaanile kerkib vajadus hoolitseda iseenda ja ühiskonna tervise ehk lihtsalt normaalsete inimestevaheliste suhete eest. Selle ajajärgu tegijateks on noored mehed (mäe trigrammi üheks vasteks on "noorem vend"), erinevalt lõppenud seitsmendast perioodist, kus suur mõju oli feminismil (järve trigramm dui, mis on "noorem õde" ja sümboliseerib ka lõbu, naudingut ja rahulolu).

        Meenutades ajalugu 180 aastat tagasi (1824-1844 oli samuti kaheksas periood), siis oli see küllalt rahutu ajajärk. Venemaale (kuhu kuulus siis ka Eesti) saabus tosinaks aastaks rahu alles peale 1812. a. Napoleoni sõjakäiku, kuid sõjategevus jätkus hiljem Pärsias ja Türgiga (1925-1928).

        Kuigi Eesti on ka nüüd kaasatud suurriiklikku sõjamängu, pole käesoleval ajal õnneks sõjakaid lähinaabreid, nii et karta tuleb eelkõige ühiskondlikust lõhestumisest tingitud sisemisi taplusi.
 

4
9
2
3
5
7
8
1
6
Aasta täht

        Veel üks muutus avaldab järgneva aasta jooksul mõju - uus "aasta täht" See on nüüd "maagilise ruudu" keskmesse jääv number 5. Sellise asetuse juures on ruut tõeliselt maagiline - kuidas numbreid omavahel ka kokku ei liidaks, summa on ikka 15. Nagu näeme, asub järgneva aasta jooksul haigusi toov 2 edelas, tüli tõstev 3 idas ning takistusi ja ebameeldivusi tekitav 5 keskkohas.

        Lisaks asub "suurvürst" Jupiter edelas ning kolm kahjulikku energiat lõunas. Feng shui asjatundjate arvates on abinõud nende negatiivsete mõjustuste vastu nagu varasematelgi  aastatel - kuus hiina münti edelasse (2), kuue toruga metallist tuulekell maja või ruumi keskele (5) ja midagi punast idakaarde (3). Mitte seada tööl istekohta seljaga lõunasse, kus asuvad kolm kahjulikku energiat.

        Vaadates ülalolevat joonist, tuletame meelde, et hiina kombe kohaselt on sellel põhi all aja lõuna üleval.
 

Head ja halvad päevad

        Varase Han dünastia ajal (206-25 e.Kr) kirjutati Hiinas raamat, kus kirjeldatakse soodsate  ja ebasoodsate aegade 12-päevast tsüklit. See on siiamaani peamiseks alustoeks hiina populaarsete almanahhide-kalendrite koostamisel päevade sobivuse hindamisel üheks või  teiseks tegevuseks. Tuletame meelde, et nii nagu hiina aastadki, on ka kuud ja päevad seostatud kindlate loomadega, mis iseloomustavad aasta, kuu või päeva "maist haru" lisaks "taevasele tüvele", mida nimetatakse viie stiihia (vesi, puu, tuli, maa ja metall) järgi (neid me siinkohal ei käsitle). Järgnevalt kirjeldatud nn kahteteist "päeva valitsejat" võib vaadelda kui päikesekuude (solaarkuude, mida on arvult 12) maiste harude jäljendit päevade maistel harudel.
 
        1. Jian – loomine.
        Selle päeva maine haru on sama, mis olemasoleval kuul. Soodne: abiellumine, uude ametisse (töökohale) asumine, arvete tasumine, kauplemine (ost ja müük), äritegevus, riskantsed ettevõtmised,  silla ehitamine, reisi alustamine, õppima asumine, ehituse alustamine, toestustööd, ravimine, lühireisid, sõjategevuse alustamine, uute riiete õmblemine, loomade dresseerimine, sõjategevuse alustamine.
        Ebaõnn: mullatööd, kaevu kaevamine, kestvad vee- ja õhusõidud, ladude avamine, tööd väljaspool kodu, sealhulgas ehitus- ja aiatööd, matuste korraldamine.
    2. Chu – kõrvaldamine (puhastumine)
        Soodne: puhastumine (mustusest ja kurjusest), patukahetsus, palvetamine, mälestamine, tänupalved, keha eest hoolitsemine, lahtistite ja ravimite tarvitamine, vannis käimine, ujumine, sportimine, koristamine, pesu pesemine, rohtude segamine, ravimine, varaste püüdmine.
        Ebaõnn: abiellumine, avalikud üritused, töökohavahetus, ametisse asumine, reisimine, kaevu kaevamine, aiatööd, äritehingud.
    3. Man - küllastatus
        Soodne: pidustuste korraldamine, abiellumine, pulmade pidamine, rahvakogunemised, reisi alustamine, elukohavahetus (kolimine), riiete õmblemine, kaupluse avamine, vastuvõtud, konverentsid, lepingute sõlmimine, heategevus, patukahetsus, mälestamine, tänupalved.
     Ebaõnn: matusetalitus, põllutööd, taimede istutamine ja pügamine, ravimite võtmine, lüüsi avamine.
    4. Ping – tasakaal
        Soodne: abiellumine, ehitustööd majas ja toas, elukohavahetus (kolimine), riiete õmblemine ja parandamine, seinte värvimine, inimestega suhtlemine, ravimine, halbadest harjumustest loobumine, mõtisklemine, loomade dresseerimine, varaste kinnipüüdmine.
        Ebaõnn: aiatööd, taimede istutamine ja pügamine, kraavi kaevamine, lüüsi avamine.
    5. Ding – muutumatus (stabiilsus)
        Soodne: aiatööd, taimede istutamine ja pügamine, maa kaevamine, pulmade pidamine, pidustuste korraldamine, elukohavahetus, tubade sisustamine, tööle värbamine, loomade ostmine, voodi ümberseadmine, patukahetsus, mälestamine, tänupalved.
        Ebaõnn: kohtuasjad (süüdistuse esitamine), reisimine, arsti külastamine, matusetalitus. Oht seadusega pahuksisse minna.
    6. Zhi – hoidmine (jäikus, kontroll)
        Soodne: rutiinne töö, õppimine, õpetamine, kõigi asjade lahendamine, varaste püüdmine, kuritegude avastamine, palvete esitamine, tubade sisustamine, kaevu kaevamine, abiellumine, aiatööd, taimede külvamine, istutamine ja pügamine, juuste ja küünte lõikamine.
        Ebaõnn: elukohavahetus, reisimine, salve ja lao avamine.
    7. Po – purunemine (kokkupõrge)
        Selle päeva maine haru on konfliktis kuu maise haruga, seepärast ei sobi päev tõsisteks ettevõtmisteks. Soodne: kalapüük, liha ja kala sissesoolamine, kohtuasjad, kurjategijate karistamine, abielulahutus, hävitamine, ravimine (haigustest lahtisaamiseks).
        Suurte ebaõnnestumiste päev. Väga ebasoodne, eriti abiellumiseks, matusteks, tähtsateks tegemisteks
    8. Wei – hädaoht
        Sobib voodi ümberseadmiseks. Lõbutse ja joo veini, ülejäänud tööd ebaõnnestuvad, väidavad raamatud.
     Hoiatatakse õnnetusjuhtumite eest, mis võivad aset leida matkamisel ja reisimisel - mäkke ronimisel, hobuse selga hüppamisel, paati istumisel.
    9. Cheng – teostumine
        Harmooniline kõigi asjade kordamineku päev. Soodne on abiellumine (sünnib hea laps), lepingute sõlmimine, tubade sisustamine, õpilaseks hakkamine, karjääri alustamine, reisile asumine, kaupluse avamine, kolimine, maa kaevamine, külvamine, matused.
        Ebaõnn: võitlus, võistlus, kohtuasjad, kuulujuttude levitamine.
    10. Shou – saamine (saagi koristamine)
        Soodne: kooliminek, abiellumine, tubade sisustamine, kauplemine, elukohavahetus, maa kaevamine, külvamine.
        Ebaõnn: matused, reisimine, ravimine, maja ehitamine.
    11. Kai – avanemine
        Soodne: õppimine, lepete sõlmimine, abiellumine ja pulmade pidamine, kunstiga tegelemine, tubade sisustamine, ehitamine, elukohavahetus, lühikesed reisid ja sõidud, ettevõtte avamine, töötamise alustamine, teadete saatmine, lootuste ja ootuste elluviimine.
        Ebaõnn: matused.
    12. Bi – sulgumine
        Blokeeringu päev - kõik on takistatud.
        Soodne: matused, mälestusmärgi rajamine, paisu ja tammi ehitamine, kanalite täisajamine, augu kaevamine, peitmine, tallele panek.
        Ebaõnn: kaupluse avamine, reisimine, ehitamine, arsti külastamine.

 

        Kirjeldame järgnevalt, kuidas kindlaks teha, milline on ühe või teise päeva valitseja. Tabeli ülemises reas on päevade maised harud (12 püha looma), vasempoolses reas aga hiina päikesekuude maised harud (samad loomanimetused). Teades päeva maist haru ja  hiina kuud, leiame tabelist ristumiskohalt päeva valitseja järjekorranumbri.
 
 
Päev
kuu
rott
pühvel
tiiger
jänes
draakon
madu
hobune
kits
ahv
kukk
koer
siga
pühvel
12
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
tiiger
11
12
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
jänes
10
11
12
1
2
3
4
5
6
7
8
9
draakon
9
10
11
12
1
2
3
4
5
6
7
8
madu
8
9
10
11
12
1
2
3
4
5
6
7
hobune
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
5
6
kits
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
5
ahv
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
kukk
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
koer
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
siga
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
rott
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12

 

        Nüüd vajame veel üht tabelit hiina kuude algusaegadega sel aastal meie kalendri järgi, lisaks toome ära selle alguspäeva (6. jaanuar, 4. veebruar, 5. märts jne) ja meil sellele hiina kuule vastava kuu 20. kuupäeva (20. jaanuar, 20. veebruar, 20. märts jne) maise haru (looma nimetuse). Huvilised saavad siis ise leida järnevate päevade pühad loomad ja selle alusel päeva valitseja ning kontrollida selle iidse meetodi paikapidavust.

        Näiteks, kui meid huvitab, kas 2004. a. 10. märts sobib abiellumiseks, siis lähim teadaolev päev alt tabelist on 5. märts ja selle loom on kits. Lugedes nüüd 5 päeva edasi (6. märts on ahv, 7. märts kukk jne), leiame 10. märtsi olevat roti. Et ajavahemik 5. märts - 3. aprill on jänese kuu, siis ülalolevast tabelist jänese kuu roti päevale vastab number 10. Päevade kirjeldusest loeme, et 10 on shou (saagi koristamine) ja sobib hästi abiellumiseks.
 
 

kuu
alguspäev
kellaaeg
1. päev
20.kuupäev
Pühvel
6. jaanuar
02.17
ahv
koer
Tiiger
4. veebruar
13.56
pühvel
madu
Jänes
5. märts
07.56
kits
koer
Draakon
4. aprill
12.43
pühvel
madu
Madu
5. mai
06.01
ahv
siga
Hobune
5. juuni
10.14
jänes
hobune
Kits
6. juuli
20.30
koer
rott
Ahv
7. august
06.20
hobune
kits
Kukk
7. september
09.13
pühvel
tiiger
Koer
8. oktoober
00.49
ahv
ahv
Siga
7. november
03.58
tiiger
jänes
Rott
6. detsember
20.49
kits
kukk

Hiina kuude algusajad ja päevadele vastavad loomad 2004. a.



         Siiski ei maksa kogu oma elu hakata ainult antud süsteemile tuginedes üles ehitama, parem võtta seda samasuguse meelelahutusena kui lääne astroloogiatki. See muidugi ei tähenda, et väga olulistes situatsioonides ei võiks ka sellelt meetodilt nõu küsida.

Hiina kalendrist 1.

Hiina kalendrist 2.