Kuke aastast hiinlaste seisukohalt. 

Rohelise (ehk sinise) kuke aasta algab 9. veebruaril kuuloomisega kell pool üks öösel. Aasta algus kuukalendri järgi on seekord peale kevade saabumist (lichun ehk kevade alguspüha 4. veebruaril, mis on ühtlasi hiina astroloogilise aasta algus päikesekalendri järgi), mistõttu saabuv kuke aasta on ilma selle pidupäevata. Seda peetakse hiinlaste hulgas halvaks endeks. Usutakse, et niisugusel aastal sõlmitud abielu ohustab leseksjäämine. Seetõttu hiinlased ei kiirusta abiellumisega saabuval kuke aastal.
 
Nagu eelmise – rohelise ahvi aasta puhul, on ka siin aasta taevase tüve stiihiaks puu, mis sel korral kannab yin märki. Yin tähistab stiihia passiivset, naiselikku, varjatud, jahedat ja struktuurset aspekti, mis puu stiihia puhul sümboliseerib tuules (see vastab samuti puu stiihiale) painduvat rohukõrt või lillekest. Kui otsakorral rohelise ahvi aasta maise haru peamiseks stiihiaks oli yang metall (mis sümboliseeris raskeid tapariistu) koos vähese vee ja maa stiihiate lisandiga, siis kuke aasta maises harus esineb ainult metall, sedakorda yin aspektis.

Tapariistana tähendab yin metall kõigest pisikest nuga, kuid et järgneval aastal kordub eelmise aasta vastuolu puu ja metalli vahel, võib seegi nuga selja tagant tabamisel palju ebameeldivusi valmistada. Kui läinud ahvi aastal tegi ajalugu toores jõud ja otsustav tegutsemine (yang), siis uuel omandab kaalu naiselik tarkus, kompromissid ja varjatud mängud kulisside taga.

Eelnevat arvestades on mõistetav, miks kuke aastal võib oodata lisaks tavapärastele nokahoopidele ootamatu üllatusena mõnd hoopi kannustega allapoole vööd. Seda siis, kui kergekäeliselt lastakse end kaasa tõmmata tühisesse kukevõitlusesse või ollakse kuke jaoks väga olulise valvsuse kaotanud. Seega tekitab aasta jätkuvalt pingeid, kokkupõrkeid, vägivaldsust ja purustusi. Oli ju eelmine puu-kuke aasta üks tsükkel ehk 60 aastat tagasi.  Siis kestis sõda ja verised lahingud kulmineerusid aatompommi heitmisega Hiroshimale ja Nagasakile 1945. a. 6. augustil.

Siiski ei saa uue aasta vastuolud olema sedavõrd teravad kui läinud aastal, kuid leppimise võimalused on seejuures väiksemad. See, kes eelmisel aastal suutis eneses kontrollida upsakust (puu kangust), võis piisava visaduse olemasolul aasta probleemidest võitjana välja tulla, sest maise haruga kaasasolnud vee ja maa lisand aitas aasta vastuolu ületada. Rohelise kuke aastal on lepitusvõimalusi aga palju vähem, sest protsessid on tihti kulgenud oma pöördumatu lõppstaadiumini. Nii ilmub vesi lepitajana alles aasta lõpus sea kuu saabumisel (novembris), mis tähendab, et jõulurahu tuleks ära kasutada selgi aastal tülide lõpetamiseks. Kas ka uuel aastal aasta lõpus tugevaks muutuv vesi loodusõnnetusi põhjustab, on raske ennustada, kuid talvepuhkust pole ka järgneval aastal mõtet vee äärde planeerida, sest ajavahemik 7. novembrist 4. jaanuarini on ise vee stiihia mõju all. Seevastu suvepuhkus peaks päikesepaistelises rannas igati õnnestuma.

Kukk on kanakarja valitseja. Ta viitab sellele, et aasta prioriteediks peaks saama perekond, laiemalt rääkides kollektiiv ja sotsiaalne keskkond. Kuigi roheline kukk on uhke (mis on puu omadus), pole see enam läinud aasta yang-puu järeleandmatu kõrkus (eelmisest aastast paralleeli tuues – näiteks valitsusepoolne rahvaga suhtlemine märulipolitsei vahendusel), vaid vaoshoitud uhkus saavutatu üle. Uhkustunne selle üle, et aasta lõppedes kanadega on kõik korras, kõigil kõht täis ja rebane eemale peletatud. Siis võib kukk võidukalt kireda. Kui seda kõike aga pole, on targem vait olla - pigem olla siis rohust madalam, sest medali teine pool seisneb tehtu (ja tegematajäetu) eest vastutamises.

Kukk on vaheda mõistusega, kiire reaktsiooniga ja ausa meelega võluv valitseja. Hea kukk kannab hoolt selle eest, et tema kanakari tunneks ennast turvaliselt. Selleks peab ta hoolitsema, et kõigil oleks kõht täis, õrrel piisavalt ruumi ja rebane ohutus kauguses. See kehtib nii perekonna, kollektiivi, kui ka riigi kohta. Seetõttu on järgnev aasta perekonnapeadele, valitsejatele ja liidritele ning ka kuke aastal sündinutele otsustav ja vastutusrikas. Kui kanakari on hooletusse jäetud või on kukest saanud riiukukk, võib juhtuda, et aasta kestel ta supiks keedetakse. Igal juhul on võimalikud muutused kanadele (alamatele või perekonnaliikmetele) kasulikud ja suurendavad karja (perekonna, kollektiivi, ühiskonna) heaolu. Seega kõrvaldavad saabuvad muutused kõik kõlbmatu ja halvasti funktsioneeriva ning asendavad selle efektiivse, töövõimelise ja vastutustundelisega.

Kui kukk käitub vaid kanakarja ärakasutava peremehetsejana, unustab oma kohustused ja andub vaid lõbudele, milleks tulev aasta pakub piisavalt ahvatlusi, muutub kari (perekond, ettevõte, organisatsioon või riik) nõrgaks ja kaitsetuks, kukk ise aga kaotab oma autoriteedi ja lõpuks ka positsiooni. Teisitiöeldult tähendab see, et uus aasta võib kaasa tuua nii olemasoleva perekonna tugevnemise kui ka selle purunemise ja uue perekonnapea (juhtkonna) tuleku.

Kukega kaasaskäiv yin-metall võib tähendada ka metallpotti, kusjuures see võib olla nii tühi (yin) supipott kui ka metalli (ehk kulda – see on ka yin) täis rahapada. Igal juhul asub see metall lepliku (tuules painduva) rohu ehk lille (yin-puu) all (puu stiihiat esindav hieroglüüf kirjutatakse üles, metalli tähistav aga selle alla). Põllumajandusest rääkides võib see tähendada nii head saaki kui ka ikaldust. Teisitiöeldult – ilmastiku kapriiside tõttu võib juhtuda nii, et hooletu peremees vaid matab raha, kuid salved sellest ei täitu, ent hoolas peremees, kes on harjunud tõusma kukelauluga, leiab koristamisel kokkuvõttes rahapaja.

Sama kehtib muudeski valdkondades. Raha liigub käbedasti ja eriti hõlpsasti taskust välja. Kes tühja taga ajab, selle taskus vihiseb peagi tuul nagu raagus puus. Kes tahab, et taskus metall kõliseks, peab olema meelekindel ja kindlalt jalgadega maas nagu hästi juurdunud puu.

Seega lubab roheline kukk muutusi, mis mitte alati ei pruugi olla igaühele meeltmööda, kuid kokkuvõttes on need enamuse jaoks soodsad. Meelekindlus, vastutustunne ja leplikkus on need omadused, mis aitavad aastat edukalt lõpetada.

Kuke aasta on otsustav kukele. Puu kolmnurga loomad (jänes ehk kass, kits ehk lammas ja siga) peavad järgneval aastal ennast rohkem pingutama. Arusaadavalt peaksid nad vältima mõttetut kepsutamist, kahe heinakuhja vahel hüplemist, häirivaid kassikontserte, rumalat mökitamist, äraandvat määgimist ja tühiasjade pärast ruigamist – teisisõnu – ennast talitsema. Teistest tähelepanelikumad peaksid olema need, kes on sündinud jänese (kassi) aastal opositsiooni tõttu kukega.

4. veebruaril algava astroloogilise kuke aasta number (täht) on 4. Eestis on selle algus tegelikult 3. veebruaril kell 19.44. Haigusi tekitav number 2 paikneb siis itta, takistusi ja ebaõnne toov number 5 aga loodesse. Mõlemad on maa märgiga, mis hiinlaste seisukohast tähendab seda, et neid neutraliseerivad arvu 6 (vastab metallile) sisaldavad metallist talismanid, näiteks kuue punase paelaga kinniseotud hiina metallmündi riputamine idakaarde. Ka kolm kahjustavat energiat (san sha) asuvad idas, jupiter (tai sui) aga läänes. Hiinlased peavad siis soodsaks seljaga lääne suunas istumist, maja (korteri) ida- või loodeosas ei võeta ette kärarikkaid üritusi või remonditöid.
 
 

3
8
1
2
4
6
7
9
5

Rändavad tähed 2005. a.  3. veebruarist 2006. a. 3. veebruarini.