KULDTIKANDI HARJUTUS


        Kaheksaosaline kuldtikandi harjutus ehk "kaheksa siidiniiti" (baduanjin) on üsna vana. Pärimuse järgi on harjutuse loonud väepealik Yue Fei 12. sajandil. Harjutus on väga populaarne ja sellel on palju variante. Üldjoontes jagunevad need seistes sooritatavateks harjutusteks (mida sobib teha mistahes ajal) ja hommikusteks harjutusteks, mida tehakse istudes. Kirjeldame järgnevalt seistes sooritatavat kaheksaosalist kompleksi. See harmoniseerib energia liikumist kogu kehas ja sobib hästi stessi ja sellega seotud lülisamba vaevuste käes kannatavale tänapäeva inimesele.

        Kuldtikandi harjutust võib teha kui lihtsat tervisevõimlemist. Sellisel juhul pööratakse tähelepanu vaid keha liikumisele. Tehes seda kui qigong harjutust, pööratakse rohkem tähelepanu hingamisele, energia liikumisele ja aistingutele kehas. Algajatel on soovitatav teha seda lihtsa võimlemisena.

        Kompleks koosneb järgmistest harjutustest:

        1. Taeva toetamine kätega. Harjutuse tegemisel viiakse sõrmseongus käed pea kohale, sirututakse välja ja painutatakse ülakeha vasemale ja paremale.
        2. Vibust sihtimine vasemale ja paremale poole. Harjutus matkib ratsa asendist vibust sihtimist.
        3. Taeva ja maa ühendamine. Käed sirutuvad vastassuundadesse, üks peopesa üles-, teine allapoole.
        4. Selja taha vaatamine. Pead pööratakse vaheldumisi vasemale ja paremale nagu üle õla vaatamisel. Harjutuse tegemisel pöörata tähelepanu käte kolmele asendile (kõrval, nimmepiirkonnal ja ülakõhul peopesadega ülespoole).
        5. Kala liigutab pead ja saba. Ratsaasendis toetutakse peopesadega põlvedele ja pöördudes vasemale ja paremale sirututakse välja.
        6. Jalgadest haaramine. Peale eelnevat sirutumist kummardutakse ja haaratakse jalgadest.
        7. Rusika vibutamine vihasel pilgul. Matkitakse rusika vibutamist vasemale ja paremale küljele.
        8. Stresside maandamine (päkkadele tõusmine). Harjutuse tegemisel tõustakse päkkadele ja laskutakse taas taldadele; nagu neljanda harjutuse juures on siin kolm käte asendit. Harjutama asudes ja lõpetamisel sobib teha postina seismist

       Reeglid harjutamiseks. Enne harjutama asumist tuleb silmas pidada järgmist. Harjutust ei tehta näljasena, täis kõhuga, peale alkoholi tarvitamist või peale seksi.  Seistakse näoga ida suunas. Ei harjutata vihasena või ärevana. Rahunetakse maha ja lõdvestutakse, hingamine on ühtlane ja sujuv. Harjutust võib alustada "postina seismisest". Harjutusi korratakse 8, 12 või nende kordne arv korda.


       Esimese harjutuse nimetus on “kaks kätt toetavad taevast”.

        Seiske jalad paralleelselt õlgade laiuselt, käed vabalt külgedel. Sulgege silmad, rahunege, hingake ühtlaselt ja rahulikult. Avage silmad, vaadates otse, hingake jätkuvalt ühtlaselt ja loomulikult. Keskendage oma  vaim (shen) ülemisele dantian'ile (kulmude vahekohal), qi langetage alumisse dantian'i (naba all). Asetage käed sõrmseongusse (peopesadega väljapoole) ja tõstke sirged käed neid küünarnukkidest kõverdamata pea kohale. Samal ajal tõuske ise päkkadele, seejärel laskuge taas kandadele ja painutage keha algul vasemale, siis paremale küljele. Lõpuks seiske taas otse ja tooge käed eest alla.  See harjutus reguleerib energia liikumist “kolmes soojendis” (sanjiao), mis vastab kolmele kehaosale (ülevalpool diafragmat, diafragma ja naba vahel ning allpool naba). Kui qi  liigub sanjiao’s ühtlaselt, siis siseorganid on pingevabad ja nende energia saab vabalt liikuda.

       Teise harjutuse nimetus on “kotka sihtimine vibust”.

        Parema jalaga astutakse pool sammu kõrvale ja võetakse sisse “ratsaniku asend”, mille juures jalad on põlvedest kõverdatud. Käed lõdvestatakse ja tõstetakse ette rinnale peopesad teineteisele vastu. Parem käsi liigub edasi parema rinnanibu juurde, vasem käsi sirutub aga vasemale küljele välja. Seejuures jäävad parema käe sõrmed painutatuks, vasema käe 2. ja 3. sõrm aga on välja sirutatud. Kokku meenutab see vibu pingutamist külgsuunas ja sellest sihtimist. Harjutuse tegemisel laskutakse veidi kükki, vaade aga on suunatud küljele kaugusesse. Seejärel käed liiguvad alla, pea pöördub otse ja jalad sirutuvad taas. Harjutust korratakse sümmeetriliselt paremale poole. Teine siidiniidi harjutus tugevdab neerusid ja nimmepiirkonda. Harjutuse juures on oluline kükki laskumine, mille juures selg peab jääma sirgeks. Mõttes kujutatakse ette, et pingutatakse väga tugevat vibu.

        Kolmas harjutus on “käe tõstmine” ehk “taeva ja maa ühendamine”.

        Peale eelmise harjutuse lõpetamist astutakse jälle pool sammu tagasi, et jalad jääksid õlgade laiuselt paralleelselt.  Seejärel tõstetakse käed üles mao kõrgusele peopesadega ülespoole. Vasem käsi liigub edasi üles pea kohale peopesaga ülespoole, parem käsi aga samaaegselt alla  peopesaga allapole. Edasi käed vahetavad kohad: parem käsi sirutub välja üles-, vasem aga allapoole. Harjutuse tegemisel lihaseid ei pingutata, kuid on oluline, et kätes oleks tunne nagu vajutataks peopesadega vastu takistust. Selline käte üles-alla liikumine tugevdab qi ringlemist maos, põrnas ja maksas. Harjutuse mõju tugevdamiseks võib käe väljasirutamisega üheaegselt välja sirutada samapoolset jalga.

        Neljas harjutus on “pea pööramine” ehk “seljataha vaatamine”.

        Seistakse vabalt ja mugavalt, selg sirge, jalad õlgade laiuselt paralleelselt, käed vabalt külgedel. Väljahingamise ajal pöörake pead vasemale ja vaadake selja taha, sissehingamise ajal pöörake pea algasendisse tagasi. Seejärel korrake sama paremale poole, kokku kummalegi poole 12 korda. Pöördub ainult pea, keha peab jääma otse. Järgmisena asetatakse käed peopesadega nimmepiirkonnale ja korratakse mõlemale poole 12 korda. Lõpuks asetatakse käed  rinnakorvi alla peopesadega ülespoole. Seejuures tuuakse küünarnukid ja õlad ilma pingutamata veidi ettepoole ja korratakse eelnevat harjutust. See harjutus ravib siseorganite nõrkusest ja liigsetest emotsioonidest tekkivaid haigusi, sest soodustades qi liikumist pea ja kaela piirkonnas, körvaldab ta ülemääraste  emotsioonide tõttu üles tõusnud energia liia. Harjutus ravib ka vanu haigusi.

        Pea pööramise juures käte erinevates asendites soovitatakse kergelt pingutada kehas lihaseid, millega saab parandada selle kohas qi liikumist. Selliselt paranevad haigused, mida muidu on raske teiste meetoditega ravida. Harjutuse mõju tugevdamiseks võib väljahingamise ajal (kui pea pöördub küljele) qi suunata dantian´ist (naba alune piirkond)  jalataldade keskele (kus asub yongquan punkt) ning lahkliha piirkonda (huiyin punkti), sissehingamise ajal aga (kui pea pöördub taas otse) juhtida tagasi dantian´i.

        Peopesade asetamine seljale tugevdab energeetiliselt neeru (see on hiinlaste ettekujutuse kohaselt meie "esimene ema"), käte hoidmine ülakõhul tugevdab "keskmist soojendit" (sealasuv "põrn" ehk seedimine üldse on meie "teine ema").

       Viienda harjutuse nimetus on “kala liigutab pead ja saba”.

        Selle tegemisel astutakse jällegi parema jalaga pool sammu kõrvale ja võetakse sisse ratsaniku asend. Käed toetatakse põlvedele, nii et pöidlad jäävad reite välispinnale, ülejäänud sõrmed sisepinnale. Selle juures qi langeb alla jalgadesse ja  tähelepanu keskejalataldade keskele (yongquan punkti). Seejärerel keha pöördub vasemale, nii et raskuskese langeb vasemale jalale, vasem käsi toetub tugevasti põlvele ning pea, selg ja parem jalg sirutuvad välja. Pea ei tohi olla langetatud. Selles poosis püsitakse kuni 3 sekundit ja pöördutakse siis lähteasendisse. Sama korratakse teisele poole. Harjutus kõrvaldab liigse kuumuse keskmisest dantian’ist, mis asub päikesepõimiku piirkonnas. Hiinapäraselt on see südame tuli (xin huo), mis avaldub näiteks kõrvetistena rinnus ja maos. Harjutus viib südame piirkonnas seiskunud liigse qi edasi kopsu, kust see hingamisel vabaneb. Paraneb ka vereringe, mistõttu väheneb tuimus ja valu jalgades.

        Kuues harjutus on “jalgadest haaramine”.

        Eelmisest harjutusest väljumisel tuuakse vasem jalg lähemale, nii et jalad jäävad õlgade laiuselt. Mõlema käe pihkudega vajutatakse kergelt allapoole vöökohast puusadeni, samaaegselt hingatakse välja. Seejärel tuuakse käed eest rinnale ja sealt edasi pea kohale, peopesad ülespoole. See meenutab millegi hoidmist pea kohal. Tähelepanu on sel ajal keskendatud mingmen  punktile neerude piirkonnas seljal (2. ja 3. nimmelüli vahekohas). Asendis püsitakse kuni 3 sekundit, siis painutatakse keha ettepoole, sirutatakse käed alla välja ja haaratakse jalgadest. Selliselt ollakse kuni 3 sekundit, tähelepanu on koondatud yongquan  punktile jalataldadel. Seejärel tõustakse püsti ja korratakse harjutust. Kokku võib harjutust teha näiteks 16 korda. See harjutus masseerib neerusid ning tugevdab qi  liikumist selles piirkonnas ja kogu seljas, kõrvaldades takistused qi liikumisel.

        Kui neerud on tugevad, on tugev algne energia (yuan qi) ja keha pinnal ringlev kaitseenergia (wei qi)ning välised haigustekitajad (külm, tuul) ei suuda tungida organismi. Harjutust tehes jõuab täiendav kogus qi´d lülisambasse ja elustab sealtkaudu kogu luustikku.

        Seitsmenda harjutuse nimetus on “rusika keerutamine vihasel pilgul”.

        See sarnaneb teisele harjutusele. Parema jalaga astutakse pool sammu kõrvale ja võetakse sisse ratsaniku asend, jalad põlvist kõverdatud. Keha hoitakse sirge, rusikas käed on puusade kohal külgedel. Mõlemad rusikad pigistatakse kokku ning üks käsi lükatakse küljele välja ja tehakse lõpus rusikapööre nii, et rusikas jääb vertikaalselt. Teine rusikasse pigistatud käsi jääb sel ajal endiselt küljele. Peale käe väljasirutamist rusikad lõdvenevad ja väljasirutatud käsi tuuakse tagasi algasendisse puusa kohale. Seejärel pigistatakse rusikas käed uuesti kokku ja korratakse harjutust teisele poole. Käe vibutamisel küljele vaadatakse vihasel pilgul kujuteldavat vastast. Harjutust tehakse 8 korda kummalegi poole. Kätt võib küljele sirutada nii rusikas kui avatud peopesaga. See harjutus arendab tahtejõudu ja vitaalsust. Tugevneb eluvaim (shen) ja energia täidab kogu keha. Seiskunud qi  liigub keha pinnale ja hajub.

        Meele keskendamine on selle harjutuse juures edu võti. Selge kujutlus kellegi tõukamisest väga tugevasti juhib qi kätesse ja jalgadesse ja teeb rusikatõuke tugevaks.

        Kaheksas harjutus on “päkkadele tõusmine” ehk “stresside maandamine”.

        Sel harjutusel on kolm osa nagu neljandal harjutusel (“üle õla vaatamine”). Algul käed ripuvad vabalt keha külgedel. Seistakse vaikselt rahuliku meelega. Tõustakse üles varvastele nii kõrgele kui suudetakse ja püsitakse selliselt kuni 3 sekundit. Seejärel laskutakse taas taldadele. Harjutust tehakse 24 korda, siis asetatakse käed nimmepiirkonnale ja korratakse harjutust 24 korda. Lõpuks asetatakse käed rinnakorvi alla peopesadega ülespoole ja korratakse jällegi 24 korda. Peale harjutuse lõpetamist seistakse vaikselt ja rahulikult ning ühtlaselt hingates veel ligi 3 minutit. Harjutus tasakaalustab qi liikumist pealaest jalataldadeni. Varvastele tõusmine stimuleerib kuut jalgades asuvat energiakanalit, käte kolm asendit aga harmoniseerivad qi  liikumist erinevates kehaosades.


         Kuldtikandi harjutuse tegemist qigong elementidega on kasulik õppida mõne vastava ala asjatundja käest. Teavet ida meistrite poolt juhendatavate kursuste kohta, kus saab õppida hiina tervisevõimlemist, võitluskunste ja muid oskusi,  võib saada  Mart Parmaselt  telefonil 8 250 912 79.
 

Kuldtikandi harjutuste kirjeldusi internetist:

Seistes sooritatava kompleksi kirjeldus
Flaamikeelne sait liikuvate piltidega
Istudes sooritatava kompleksi kirjeldus
Istudes ja seistes sooritatavate harjutuste kirjeldused
Jaapanikeelne sait istudes ja seistes sooritatavate harjutuste kirjeldustega
Veel üks harjutuse kirjeldustest
Shaolini kloostrist pärinev variant illustratsioonidega
Harjutuskompleksi detailne kirjeldus