PSÜHHOSOMAATIKAST HIINA MEDITSIINIS

Viis juurmist vaimu
Emotsioonid ja tervis
Unenäod ja tervis

        Viis juurmist vaimu. Viie faasi ehk viie muutuva riigiga on seotud viis juurmist vaimu ben shen, mis esindavad  viie zhang organi vaimseid aspekte. Need viis juurmist vaimu on eluvaim shen, mõistus või aru yi, instinkt po, tahe zhi ning vaprus hun.

       Shen on seotud tule faasiga, sest eluvaim asub südames. Ta on seotud ka perikardiga ("südame õpetaja"), mis samuti vastab tule faasile. Süda ja perikard on omavahel samades suhetes  nagu imperaator ja minister. Kui südame energia on puhas, kuuletub perikard vaimule, kui südame energia on nõrk, siis annab ta järele keha soovidele. See on olukord, kus ministri tuli osutub tugevamaks imperaatori tulest, selle tulemusena tekib soov erutava ja stimuleeriva järele.
        Vaimu tugevdab mediteerimine. Kui süda on nõrgestatud, vajub inimene kühmu. Sirge rühi hoidmine mediteerimisel, seismisel või käimisel teeb vaimu tugevamaks.

        Yi on seotud maa faasiga ja organitest põrnaga. Ta valitseb arvamusi, vaateid, hinnanguid, aga ka sundkujutlusi ja kinnismõtteid. Yi on seotud sõnades väljendatavate teadmistega ja mehhaanilise päheõppimisega.
        Tugev mõistus võib nõrgast vaimust üle olla. Siis juhtub nii, et suudetakse küll oma teadmisi sõnades väljendada, kuid ei osata neid praktilises elus rakendada.
        Idamaine tarkus ütleb: süda ühendab, mõistus lahutab. Kõrgestiarenenud intellekt vajab täienduseks puhast südant, vastasel korral kaob tasakaal ja kerkivad esile probleemid. Tugev mõistus nõrgestab intuitsiooni, mis on vaimu juurde kuuluv omadus. Kui vaim on nõrk, võib inimene muutuda negativistlikuks.
        Mõistust aitab tasakaalustada vestlus nendega, kes oskavad kuulata. Mõistust arendab kirjutamine, laulmine, musitseerimine, tantsimine ja muud rütmilised tegevused.

        Po on seotud metalli faasiga ja see päritakse emalt (maa). Po areneb kohe peale viljastumist, on yin iseloomuga ja seetõttu seostub ihulise kehaga.  Ta vastutab ellujäämise eest, mistõttu hõlmab instinktiivseid reaktsioone ja automaatse rütmiga isereguleeruvaid süsteeme. Lääne meditsiini terminites tähendab see regulatsiooni autonoomse vegetatiivse närvisüsteemi tasemel. Po on kõiges, mis hingab. Po vaime loendatakse arvult seitse ja neil on kalduvus liikuda allapoole (nagu liigub metall). Peale keha surma nad pöörduvadki tagasi maasse. See näitab, et nad on ajast ja ruumist sõltuvad, neil puudub iseseisva eksistentsi võimalus peale keha surma.
        Probleemidega instinktide tasemel tuleb kasuks alakõhuhingamine ja teised hingamisharjutused.

        Zhi on seotud vee faasiga, ta väljendab tahtejõudu ning temas peituvad eesmärgid ja ideaalid, tarkus oma missioonist siin elus. Oma tahte pealesurumine teistele nõrgestab pealesuruja tahet.
        Tahet tugevdab palvetamine ja enesele andestamine.

        Hun on seotud puu faasiga. See pärineb põhiliselt isalt ja ilmub kehasse kolm päeva peale sündi. Arvult loendatakse neid kolm ja nad moodustavad paari po vaimudega. Nagu puul, on neil kalduvus liikuda ülespoole, sest nad on yang iseloomuga ja seostuvad hingusega qi. Peale surma hun pöördub tagasi Suurde Kõiksusesse. Hun annab vapruse, elutahte, individuaalsuse, loomingulisuse ja soovi maailma tundma õppida, ta soovib alati midagi muuta. Kui hun ei toida shen vaimu, muutub inimene otsustusvõimetuks ja depressiivseks.
        Hun nõrkuse korral muutub side maaga ja materiaalse eluga ebakindlaks. Võib täheldada kehast väljasoleku tunnet magades või ka ärkvel olles. Hun vaimu nõrgestavad alkohol, uinutid, rahustid ja narkootikumid.
        Vaprust tugevdab võistlemine, sportimine ja tööde lõpetamine.

       Emotsioonid ja tervis. Hiina meditsiin jaotab haigusi esilekutsuvad põhjused välisteks (tuul, külm, kuumus, niiskus ja leitsak) ning sisemisteks (liigsed emotsioonid, vale toitumine, ülepingutus ja liikumisvaegus). Välised tegurid kahjustavad keha siis, kui nad on väga tugevad (paha ilm) või kui organismi kaitseenergia on nõrk.
        Seesmised tegurid on need, millega me ise oma tervist kahjustame. Hiina traditsioonilises meditsiinis on siseorganid (zhang-fu) vastavuses viie muutuva riigiga ehk viie liikumisega (wuxing). Ka psüühikaga seotud tunded ja iseloomujooned on viie liikumisega vastavuses. Seetõttu saab rääkida siseorganite psüühilistest korrelatsioonidest ehk organite psüühikast. Hiina meditsiin väidab, et emotsioone tekitab organite energia ja vastupidi, ülemäärased emotsioonid kahjustavad organite energiat.

        Neijingi kooli traditsiooni kohaselt on need seosed järgmised. Normaalsete tunnete seosed viie muutuva riigiga on sellised, et vesi (neerud) annab vastutustunde, puu (maks) otsustusvõime, tuli (süda) rõõmutunde, maa (põrn) mõtisklemise ja kaastunde, metall (kopsud) meenutamise. Siia kuuluvad samuti liias organismi kahjustavad emotsioonid: hirm ja ehmatus (neerud), viha ja vägivaldsus (maks), kurbus (süda), kinnismõttelisus (põrn), igatsus (kopsud).
        Ka iseloomu- või käitumisjooned on seotud viie liikumisega. Vesi annab ettevaatlikkuse, puu heatahtlikkuse, tuli viisakuse, maa truuduse, metall õiglustunde. Inimese puhta  loomuse jaoks võõrad omadused ja kahjustavad emotsioonid aga võivad esile kutsuda haigusi. Väärad loomuomadused on vimm ja põlgus (neerud), otsustusvõimetus (maks), kadedus (süda), valelikkus, truudusetus ja petlikkus (põrn) ning eelarvamuslikkus (kopsud).

         Lisaks  mõjustavad emotsioonid energiat järgmisel viisil.

        Viha paneb maksa energia liikuma ebasoodsas suunas, mille tagajärjel veri tõuseb üles ja täheldame näopunetust, silmade punetamist, hingeldust või isegi minestamist.
        Liigne rõõm hajutab südame energia. Normaalselt rõõm harmoniseerib energiat ja verd ning tekitab lõõgastust, liigsel rõõmustamisel aga   kaob keskendumisvõime ja äärmuslikel juhtudel võivad ilmneda psüühikahäired.
        Liigne kurvastamine viib melanhooliasse, mille tulemusena energia seiskub. Tagajärjeks on, et kopsude talitlus nõrgeneb, mis avaldub hingamise raskenemise ja väsimuse näol.
        Hirm kahjustab neeru selliselt, et normaalselt ülesliikuv neeru energia vajub alla. Selle tulemuseks on uriini- ja väljaheite pidamatus, nimmepiirkonna väsimine ja valutamine ning jalgade nõrkus.
        Ehmatus tekitab üldise energia häirituse, nii et südame energia hakkab ringi ekslema; siis minnakse kergesti enesest välja ja ollakse rahutu.
        Ärevus takistab põrna energia liikumist ja häirib selliselt toitainete ja vee normaalset liikumist kehas. Kestva ärevuse tulemusena võivad energia ja veri nõrgaks jääda, südame vere nõrkusest tekib unustamine, unetus ja rohked häirivad unenäod. Hiljem võivad nõrgast põrnast ja maost tingituna lisanduda isutus, kõhupuhitus ja kõhulahtisus või vormitu väljaheide.

        Ka organite haigused avaldavad emotsioonidele oma mõju. Südamega seotud haigustega tekivad südamepekslemine, unetus, häirivad unenäod, põhjuseta naermine ja nutmine, meelesegadus jms. Maksaga seotud sündroomide korral ilmnevad depressiivsus, ärritatus, ohkamine, roidekaarealused valud, lämbumistunne kurgus, korrapäratud menstruatsioonid ja valu või tükid rindadesse jne.

        Unenäod ja tervis. Unenägudes avaldub zhang organite vaimne aspekt. Tihti korduvad unenäod võivad anda teavet organismi seisundi kohta, mistõttu neid võid kasutada diagnoosimisel. Huangdi Neijing peatükk 17 käsitleb välise patogeense energia organismi sissetungimisega tekkivaid unenägusid. Sellest võime lugeda, kuidas hiina arstid paar aastatuhat tagasi unenägusid tõlgendasid.
         Sama teose 80. peatükk käsitleb organite qi tühjusega tekkivaid unenägusid.