QIGONG PÕHIMÕTTEID


Qi vormid
Qi treenimine
Mida silmas pidada
Harjutamiseks sobiv aeg
Orienteeritus ilmakaarte suhtes

Qi vormid

Qi ehk eluenergia ehk eluhingus on keha normaalset elutalitlust alalhoidev dünaamiline jõud, mis kujundab ja elustab maailmas kõike olemasolevat. Kehas ringlev qi on jaotatav järgmistesse rühmadesse:

1. Yuan qi  (ürgne qi, algne qi, päritud qi, neeru qi) on inimese keha normaalset kasvu ja arengut säilitav ning siseorganite ja -elundite (zhang fu) talitlust aktiveeriv ja toetav pärilikult omandatud jõud. Yuan qi päritolu omistatakse Taevale, see toidab keha kombineerumisel toidu essentsiga.

2. Zong qi (rinna qi) on sissehingatud värske õhu ning toidust põrna ja mao toimel omandatud toidu essentsi kombinatsioon. Zong qi moodustub kopsudes ja akumuleerub rindkeres. Zong qi aitab kopsudel hingata ja südamel verd ringluses hoida. Kui zong qi ei ole võimeline allapoole laskuma, siis veri soontes tarretub ja seiskub.

3. Ying qi (toitev qi) saadakse toidust, see siseneb veresoontesse, ühineb verega ja on üks vere koostisosi. Ying qi tekitab verd ja vereringe vahendusel toidab kogu keha.

4. Wei qi (kaitsev qi) on osa yang qi'st. Wei qi tekib alumises soojendis xia jiao, teda rikastatakse keskmises soojendis zhong jiao ja jaotatakse laiali ülemises soojendis shang jiao. Wei qi ringleb keha pinnal, jõuab kõikidesse kehaosadesse, soojendab ja toidab siseorganeid ja -elundeid, nahka, karvu ning reguleerib punktide ja pooride avanemist ja sulgumist.

5. Qigong'is kasutatav qi on kombinatsioon yuan qi'st, zong qi'st, ying qi'st ja wei qi'st. Kasutades kolme praktiseerimismeetodit (poos, higamine ja keskendumine) treenitakse qi tugevaks ning õpitakse seda kokku koguma, laiali hajutama ning toimima väljaspoole keha. Qigong'is kasutatav qi jaotub seesmiseks qi'ks nei qi ja välimiseks ehk väljavoolavaks qi'ks wai qi.
 
 

Qi treenimine

Olulisteks teguriteks qi treenimisel on kehaasend, hingamine ja keskendumine. Lisaks on tarvis arvestada harjutamise kellaaega ja orienteeritust ilmakaarte järgi.

1. Kehaasend. Qigong harjutusi tehakse neljas asendis - istudes, lamades, seistes ja jalutades. Staatilisi qigong harjutusi tehakse kas istudes, lamades või seistes, dünaamilisi harjutusi aga seistes ja kõndides.
Istuva asendi korral kas istutakse taburetil või ristatud jalgadega põrandal padjakesel. Lamava asendi korral kasutatakse kas selili lamamist või (tavaliselt paremal) küljel lamamist. Seistes praktiseerimisel on staatilise qigong tegemisel oluline käte asend. Käed võivad olla kõhul dantiani kohal, keha külgedel kehast veidi eemal või keha ees justkui palli hoidmisel.

2. Hingamine. Normaalne hingamine võib olla nii rinna- kui kõhuhingamine või mõlema kombinatsioon. Kõhulihaste liikumine võib kõhuhingamisel olla nii päripidine (sissehingamisel kõhulihased lõtvuvad ja kõht võlvub veidi väljapoole, väljahingamisel veidi pingulduvad) kui vastusuunaline (sissehingamise ajal kõhulihased pingulduvad ja kõht tõmbub sissepoole, väljahingamisel lihased lõtvuvad). Viimast moodust kasutatakse kõige enam qi treenimiseks, juhtimiseks ja väljapoole keha emiteerimiseks. Seda võib teha koos vaagnapõhja lihaste pinguldamisega sissehingamise ajal, mille tulemusena pärak tõmbub veidi sissepoole, väljahingamise ajal jällegi lihased lõtvuvad. Kestva harjutamise järel võib kõhuhingamine muutuda väga õrnaks ja raskesti märgatavaks (latentne hingamine) või tähelepandamatuks (embrüohingamine). Hingamistreeningu eesmärgiks on saavutada sügav, aeglane, ühtlane ja õrn hingamine.

3. Keskendumine. Meelekeskendamine aitab qi'd koondada, hajevil meel aga laseb qi'l hajuda. Seetõttu on meele arendamine oluline qi treenimisel. Levinum meetod on meele keskendamine mõnele kehapiirkonnale nagu ülemine, alumine või keskmine dantian, yongquan punkt jalatallal, laogong punkt peopesas jt. Meelt võib keskendada qi liikumisele kas kanalil või väljaspoole keha emiteerituna. Selline keskendumine võib toimuda hingamise rütmiga kooskõlas. Keskendumisele aitavad kaasa positiivsed kujutluspildid, sugestiivsed sisendused, mantrate kasutamine ja tugev soov. Kasutatakse keskendumist hingeõhu, keha või qi liikumisele.
 
 

Mida silmas pidada

Harjutamiseks valitakse värske õhuga vaikne eraldatud paik, kus pole segavat müra või tuult. Dünaamilisi harjutusi on hea teha väljas sellises kohas, kus kasvavad lilled, rohi või puud. Siiski peaks vältima närtsinud taimede, vigaste puude või vanade kalmuküngaste lähedust. Mitte treenida üleväsinuna, nälginuna, joobeseisundis, halvas meeleolus või peale prisket kõhutäit. Harjutamist ei võeta ette tunni aja jooksul peale söömist ja tunni aja kestel enne järgmist söögikorda. Tühja kõhuga harjutamisel tugevneb ülemäära seedeorganite peristaltika ja süvenev näljatunne võib segada keskendumist.  Enne harjutama asumist käiakse vajadusel tualetis, päästetakse lahti pigistavad vööd või rihmad ja pannakse jalga pehmed madala tallaga jalatsid. Naistel ei ole soovitatav teha harjutusi menstruatsiooni ajal. Töö- ja puhkeaja vaheldumine ning korrapärane magamine on olulised tegurid püsiva meelerahu saavutamisel ja närvilisuse vältimisel. Kui harjutama asudes ei õnnestu maha rahuneda, on parem harjutamine ajutiselt katkestada.
 
 

Harjutamiseks sobiv aeg

See sõltub aastaajast ja harjutaja organismi seisundist. Yang'i tuleb toita kevadel ja suvel, yin'i aga täiendada sügisel ja talvel. Ööpäeva piires ajavahemik kella 11-st õhtul kuni 11-ni hommikul on yang, kella 11-st hommikul kuni 11-ni õhtul aga yin. Kasvamine ja arenemine on soositud yang ajavahemiku kestel, mistõttu see sobib qi arendamiseks. Meistrid praktiseerivad qigong'i Zi (23-01), Wu (11-13), Mao (05-07) ja You (17-19) ajaperioodidel. Zi ja Wu perioodidel on soodus arendada qi'd, Mao ja You perioodidel aga toita qi'd. Kellel yang on nõrk, peaks harjutama rohkem yang ajavahemikul, kellel aga yin on nõrk, peaks harjutama rohkem yin ajavahemikul. Hai (21-23) ja Zi (23-01) perioodid on kasulikud neerule, Yin (03-05) ja Mao (05-07) maksale, Si (09-11) ja Wu (11-13) südamele, Shen (15-17)  ja You (17-19) kopsule, Zi (23-01) sapipõiele kanalile, Chou (01-03) maksa kanalile, Yin (03-05) kopsu kanalile, Mao (05-07) jämesoole kanalile ning Chen (07-09), Xu (19-21) ja Wei (13-15) perioodid põrna kanalile.
Harjutuste kestus ja korduste arv sõltub praktiseerija tervislikust seisundist. Haigetele, nõrkadele ja vanadele inimestele piisab 20-40 minutist üks-kaks korda päevas, noored, terved ja tugeva tervisega isikud võivad praktiseerida ka sagedamini ja kestvamalt.
 

Orienteeritus ilmakaarte suhtes

Hiinas usutakse, et ilmakaared mõjustavad organismi seisundit. Et treeningute eesmärk on yang-qi arendamine, on kasulik olla näoga yang ilmakaarte (ida, kagu, lõuna) suunas. Seepärast soovitatakse algajatel harjutamise ajal olla näoga ida või kagu suunas. Treenida võib ka nii, et päeva ajal ollakse näoga päikese poole, öösel aga näoga kuu suunas. Edasijõudnud, kel on hea qi tunnetus, võivad harjutuste tegemisel orienteeruda sisetundele. Siis valitakse ilmakaar, mis võimaldab harjutamise ajal tunda end maksimaalselt stabiilsena.