STRESSIGA TOIMETULEK IDAMAISTE MEETODITEGA


 Seismine postina
Sülje neelamine
Essentsivärava masseerimine
Meditatiivne käimine
Rahus istumine
Qigong harjutus
Kuldtikandi harjutus






        Kui lahata lääne kultuuri hiina meditsiini vaatepunktist, võime tänapäeval sellest leida rohkesti maksa patoloogia tunnuseid nagu viha, vägivaldsus, depressiivsus jne. Selle taga on stressist ja distressist küllastunud eluviis, mille tulemuseks on varane läbipõlemine ja psühhosomaatiliste haiguste lai levik.
        See, mida lääne meditsiinis vaadeldakse kui stressiga seotud tervisehäireid, on hiina meditsiini seisukohalt tihti seotud liigse yang’i või liigse kuumuse kuhjumisega keha ülaossa. Keha alaosa (neerud) jäävad siis tühjaks. Õppides kasutama meetodeid, mis võimaldavad neutraliseerida liigset kuumust (sülje kogumine), aitavad energiat alla juhtida (keskendumine jalataldadele), tugevdavad neeru ja essentsi (ravimtaimed, dieet ja hingamisharjutused) ning tugevdada vaimu ja energiat (qigong ja meditatsioon), võib vältida liigsest stressist tulenevat enneaegset läbipõlemist. Kirjeldame järgnevalt mõnd lihtsat selleks sobivat meetodit.
 
 

Seismine postina

        Seismine postina (zhan zhuang) on üks energia treenimise (qigong) harjutustest, mis kuulub “elu toitvate kunstide” (yang sheng shu) alla. Harjutusele on vihje juba "Kollase Imperaatori Raamatus Sisemisest" (Huang Di Nei Jing). Harjutust kutsutakse ka lõdvestuse ja rahu seisundisse süüvimise seisakuks. Seda praktiseeritakse nii iseseisva harjutusena kui ka erinevate harjutuste alg- ja lõppasendina. Harjutus on paljuski sarnane võitluskunstidest pärit ratsaniku asendile. Harjutust võib teha igal ajal paarist minutist paarikümne minutini.  Kirjeldame harjutuse sooritamise nõudeid kehaosade kaupa.

        Võtted jalgadele. Seistakse sirgelt, jalad õlgade laiuselt, jalalabad paralleelselt või veidi väljapoole  suunatud. Keha raskuskese langeb luupekseid ühendava joone keskpaika. Jalad on põlvist kergelt painutatud ja harkis, et sääred asetseksid vertikaalselt. Sellega “ümardub” veidi ka lahkliha piirkond. Reite lihased on lõdvestatud, vaagen tahapoole tõmmatud. Oluline on lahkliha “ümardatus”.

        Võtted kehatüvele. Alakõhu lihased naba ja häbemeluu vahemikus on veidi pinguldatud ja pärasool on pigem mõttes kui füüsiliselt kergelt sissepoole tõmmatud. Nimmepiirkond on lõdvestatud, millele aitab kaasa põlvede nõtkus.Rind ei tohi olla ette lükatud, vaid pigem pisut “aukus”, õlad lõdvestatud. Selg on vabalt sirutatud, kuid välditakse nii pillikeelena pinguliolekut kui ka  kühmutõmbumist.

        Võtted kätele. Õlad on vabad ja kergelt etepoole lükatud, nii et kaenlaaugud jääksid avatuks (kaenlaauku peaks ära mahtuma kanamuna). Käed on kehast veidi eemal ja ripuvad vabalt. Õlad, küünarnukid ja randmed on lõdvestatud ja püütakse säilitada tunnet, nagu oleksid käed nendest liigestest nähtamatute niitidega üles riputatud. Seetõttu ei paikne käed enam külgedel, vaid veidi eespool  ja kehast eemal, peopesad on suunatud keha poole.

        Võtted pea jaoks. Pea on sellises asendis, et tekiks tunne, nagu oleks ta pealage pidi nähtamatute niitide abil üles riputatud.

        Lõdvestuse tekkimisele aitavad kaasa veel järgmised kujutluspildid.

        Võib kujutleda end seismas soojas vees või sooja dushi all.

        Kujutatakse ette, et selg, tuharad ja jalad toetuvad vastu pehmet tuge.

        Kujutletakse ennast sügavalt juurdunud liikumatu männina.

        Kujutletakse ennast looduskaunisse ümbrusse, kus sulandutakse täielikult loodusega ühte.

        Aitab ka hingamisele keskendumine või hingetõmmete loendamine. Hingamine jääb selle juures kogu aeg loomulikuks ja ühtlaseks.

       Stressiga seotud vaevuste leevendamiseks sobib veel üks lihtne qigong-harjutus.
 
 

Sülje neelamine

        “Sülg lisab aastaid” – ütlevad hiinlased.  Rahvameditsiinis ravitakse nägu süljega hõõrudes vistrikke, kortse ja pigmentlaike. Sülg kuulub vee riigi alla ja selliselt aitab tuld kontrolli all hoida. Ta leevendab liigse kuumusega seotud nähtusid nagu kurguvalu või valu rinnus. Sülg tekib neeruessentsist ja näitab seega kaudselt viimase hulka. Vallates meetodeid, mis suurendavad sülje hulka, saab pikendada eluiga.

        Hammaste koputamine. Suletakse silmad ja keskendutakse. Hambaid koputatakse 36 korda vastamisi. Kui sülg on hakanud kogunema, suletakse suu ja keerutatakse keelt suus hammastest eespool 18 korda ringi. Kui sülge on veelgi enam kogunenud, loksutatakse sülge 36 korda suus edasi-tagasi. Seejärel neelatakse sülg kolmes osas alla ja suunatakse mõttes nabaalusesse piirkonda (alumisse dantiani). Iga neelamise järgselt jälgitakse sülje liikumist allapoole.

        Kuu ja päikese essentsi kogumine. Varahommikul seistakse näoga horisondi tagant nähtavale ilmuva päikese poole. Jalad on kerges ratsaniku asendis (põlvist kõverdatud ja põlved laiali vt. "seis postina" ). Käed on õlgade kõrguselt kõverdatult ees; kujutatakse ette, et emmatakse kätega päikest ja kogutakse selliselt temalt essentsi. Tehakse 20 min. Samamoodi emmatakse õhtul kuud, kõige parem aeg selleks on kuukalendri 13.-17. päeva vahel. Seda tehakse aga pikemalt, 40 min. ja enam.
 
 


Essentsivärava masseerimine

       Neerud on seotud nimmepiirkonnaga ja seda mõjustavate võtetega saab tugevdada neeru. Järgmine harjutus kuulub kaheksaosalise kuldtikandi harjutuse istudes sooritatavasse kompleksi. Harjutust tehakse hommikul peale sülje neelamise harjutust. Hingatakse läbi nina, tähelepanu on pööratud päikesepõimiku piirkonda. Harjutuse tegemise ajal hoitakse hinge kinni. Käed hõõrutakse vastamisi soojaks ja masseeritakse seejärel väikeste ringliigutustega 24 korda neerude piirkonda Shenshu punkti kohal seljal. See punkt asub teise nimmelüli alt 1,5 cun'i (umbes kaks põikisõrme) külje poole mõlemal pool lülisammast. Masseerimise ajal on tähelepanu pööratud nabaalusele piirkonnale (alumisele eliksiiriväljale). Selle juures võib kõhus tunda soojatunnet. Kui kogu harjutuse tegemise ajal ei suudeta hinge kinni hoida, hingatakse vahepeal välja ning uuesti sisse, hoitakse hinge kinni, hõõrutakse jällegi käed soojaks ja jätkatakse masseerimist. Harjutus tugevdab neeru ja soodustab essentsi (jing) muundumist energiaks.
 
 

Meditatiivne käimine

        Meditatsioon on üks meetoditest stressidega seotud tavapärase teadvuse seisundi ületamiseks. Kirjeldame järgnevalt Tema Pühaduse  Gyalwa Trikungpa Chetsang Rinpoche poolt 1998.a. Eestis toimunud retreat’il õpetatud meditatiivse käimise praktikat.

        Mistahes tegevuse võib arendada täiuseni, nii et see toimib kui meditatsioon. Jalutusmeditatsioon on populaarne Kagu-Aasia maades. Mediteerimiseks keskendutakse millelegi, kas väljaspool keha, või siis kõndimisele enesele. Välistest objektidest võib valida näiteks tee äärde jääva puu, kivi või tänavanurga, millel hoitakse tähelepanu niikaua, kuni jõutakse selle juurde, seejärel valitakse uus objekt. Kõndimise protsessile keskendumisel pööratakse algul tähelepanu jala kontaktile maaga, sellele, kuidas labajalg maast tõuseb ja taas maad puudutab. Järk-järgult suurendatakse keskendumise momentide hulka: kanna tõusmine, labajala tõusmine maast, jalaliikumine ettesuunas, jala allaliikumine, kannaga maa puudutamine, varvaste jõudmine maha jne. Sellise keskendumise juures jääb keha liikumine  endiselt sujuvaks ja vabaks.

        Käimismeditatsiooni harrastamiseks valitakse meeldiv paik pargis, jõekaldal, metsas või mujal sobivas kohas. Parim aeg on kas varahommikul või õhtul, kui õhk on puhas ja karge. Jalutatakse kiirustamata ja enesekindlalt lühikeste sammudega. Tähelepanu on täielikult oma sammudele koondatud ning tunnetatakse iga oma liigutust. Hea on viia sammud kokku hingamise rütmiga. Selleks algul lihtsalt loendame, mitu sammu teeme sissehingamise ajal, mitu välja hingates. Siis seame oma tempo selliseks, et sisse- või väljahingamise sisse mahuks täisarv kordi samme ja säilitame seda rütmi. Oleme täiesti lõdvestunud ning avame oma südame tunnetamaks rahu eneses ja enda ümber. Kõik mured ja hädad jäetakse kaugele maha. Mõistame, et muretsemine ja kurvastamine ei aita meil lahendada ühtegi probleemi. Naeratus näol püüame käia nii, et meie jalajäljed kiirgaksid vaid rahu, rõõmu ja täielikku vabanemist. Me ei muretse kohalejõudmise pärast, sest me pole endale seadnud sihtmärki ei ajas ega ruumis. Võime ette kujutada, et igas meie poolt mahajäetud jalajäljes tärkab ja puhkeb õide lootos kui puhtuse, ilu ja täiuslikkuse sümbol.

        Kel on juba kogemusi idamaiste harjutustega või on tuttavad relaksatsiooni ja autogeense treeninguga, võivad stressi leevendamiseks kasutada istudes mediteerimist.
 


        Stressi ja liikumisvaegusega seotud lülisambavaevuste leevendamiseks ja profülaktikaks sobib populaarne kaheksaosaline kuldtikandi harjutus.